کد خبر: 876701 A

رضوی در گفت‌وگو با ایلنا تشریح کرد:

کارشناس مسائل اسرائیل و فلسطین گفت: رئیس موساد یکی از طراح‌های اصلی ترورهای اخیر در منطقه است و سفرش به دوحه تا حدودی دوگانه است؛ یعنی هم به دنبال عملی کردن معامله قرن است و هم در حال طراحی ترورهای جدید در سطح منطقه است.

«سیدمحمد جعفر رضوی» کارشناس مسائل اسرائیل و فلسطین در تشریح دلایل سفر رئیس سرویس اطلاعاتی موساد به قطر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: برای تحلیل سفر رییس موساد به قطر، در ابتدا باید ماهیت و شخصیت او را بشناسیم. زمانی که «یوسی کوهن» در سال ۲۰۱۵ به ریاست موساد انتخاب شد، بسیاری بر این عقیده بودند که راهبرد رژیم صهیونیستی تا حد زیادی تغییر کرده است. بر این اساس کارنامه کوهن نشان می‌داد که او مسئول ترور بسیاری از شخصیت‌ها در سراسر جهان بوده که به نوعی با اسرائیل مخالفت داشتند؛ به عبارتی دیگر کوهن را باید بنیانگذار ترورهای هدفمند در موساد دانست. نمونه‌ای از پرونده او را در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران در خاک اروپا شاهد بودیم که نشان می‌دهد وی تخصصش در زمینه ترور را هم اکنون در سیاست‌های اسرائیل مدیریت می‌کند.

وی ادامه داد: نکته‌ای که باید در این بین به آن اشاره شود این است که «مایک پمپئو» به عنوان وزیر خارجه فعلی ایالات متحده و رئیس سابق سازمان سیا به علاوه «جینا هاسپل» که در هم‌اکنون رئیس سازمان سیا است هم تخصصشان ترور است و حال ضلع سوم این معادله که کوهن باشد هم تخصص زیادی در همین موضوع دارد؛ لذا جمع شدن این سه نفر در هرم معادلات بین‌المللی معنادار و البته خطرناک است. در این راستا باید توجه داشت که در یک سال گذشته به غیر از سردار سلیمانی شاهد ترور دو تن از شخصیت‌های مهم حماس و فرزندان آنها بودیم که به نوعی در دانش موشکی و جنگ الکترونیک نخبه بودند. این ترورها در کشورهایی مانند تونس، مالزی و همچنین در غزه صورت گرفت که به خوبی نشان می‌دهد ردپای یوسی کوهن در این پرونده‌ها وجود دارد و اساساً متوجه می‌شویم که راهبرد او در موساد بر اساس چه سناریویی تعیین و تدوین شده است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه سفر کوهن به قطر تا حد زیادی در راستای معادله قرن ارزیابی می‌شود، گفت: این مسائل برای آن ذکر شد که مخاطبان، جایگاه این شخص را بهتر درک کنند و حالا به صورت واضح می‌بینیم که او به دستور نتانیاهو به قطر سفر کرده که نشان می‌دهد ماموریت جدیدی به او ابلاغ شده است. سوال اصلی این است که چرا دستگاه دیپلماسی اسرائیل اقدام به اعزام دیپلمات‌های خود برای رایزنی در قطر نکرده و حالا رئیس موساد وارد میدان شده است؟ اگر سفرهای نتانیاهو به آمریکا و سایر مقامات رژیم صهیونیستی را در کنار یکدیگر قرار دهیم می‌بینیم که کوهن وارد پرونده عادی‌سازی روابط اسرائیل و اعراب شده و شک نکنید که در آینده مجدداً شاهد فاز جدید ترورها و عملیات‌های چند لایه اطلاعاتی از سوی موساد در منطقه خواهیم بود.

رضوی افزود: به عنوان مثال اخیراً شاهد این بودیم که دفتری با عنوان انرژی‌های تجدیدپذیر در امارات به مقامات اسرائیل تحویل داده شده که بدون تردید موساد در آ‌نجا اسکان دارد. از سوی دیگر حضور تیم‌های ورزشی اسرائیل در امارات و کویت و قطر نشان می‌دهد که اسرائیلی‌ها در همه ابعاد به دنبال برجسته کردن عادی سازی روابط خود با اعراب منطقه هستند. در این بین هیچ شکی وجود ندارد که کوهن تمرکز خود را بر همین پرونده معطوف کرده و من معتقدم پس از ترور بهاء ابوالعطاء (از فرماندهان ارشد گردان‌های قدس) و سردار سلیمانی، موساد به ترور سیدحسن نصرالله فکر می‌کند؛ چراکه بر اساس داده‌ها و متغیرهای موجود، اسرائیلی‌ها به دنبال عملیاتی کردن معامله قرن هستند اما موانعی در این بین وجود دارد. یکی از این موانع وضعیت فعلی غزه است. اسرائیل معتقد است نباید یک‌باره منابع مالی این جغرافیا قطع شود؛ چراکه احتمال دارد اعتراض‌ها شدت پیدا کند. به همین دلیل آ‌نها در حال تزریق پلکانی بودجه به غزه هستند که اتفاقاً سفر کوهن به قطر به همین دلیل اتفاق افتاده تا بتوانند منابع مالی غزه را از سوی این کشور آرام آرام تزریق کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اسرائیل به دنبال آن است تا اوضاع و احوال غزه را در آستانه اجرایی کردن معامله قرن کنترل کند و به هر ترتیب این دستورالعمل کوهن است که اوضاع را به نفع اسرائیل جلو می‌برد. تل‌آویو به این برآورد رسیده که وضعیت فعلی غزه بر اجرای معامله قرن نه تنها تاثیر دارد بلکه می‌تواند اجرای این پروژه را به تاخیر بیاندازد؛ چراکه در معامله قرن، غزه به یک منطقه منزوی تشبیه شده اما شاهد آ‌ن هستیم که راهپیمایی بازگشت تا حدودی اسرائیل را در این پروژه ناکام گذاشته است. معتقدم که فشار علیه صهیونیست‌ها پس از راهپیمایی بازگشت زیاد شده و آنها در حالت انفعالی قرار دارند؛ لذا به همین دلیل است که می‌گویم یوسی کوهن و موساد به دنبال سناریوی جدید در منطقه هستند که پیامدهای خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

بنیامین نتانیاهو حماس غزه موساد اسرائیل یوسی کوهن معامله قرن شهید قاسم سلیمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر