کد خبر: 870881 A

بیگدلی در گفت‌وگو با ایلنا بررسی کرد:

کارشناس مسائل آمریکا گفت: اینکه سناتورهای جمهوری‌خواه علناً می‌دانند که هم‌حزبی‌شان خلاف قانون اقدام کرده ولی او را تبرئه می‌کنند، به نوعی نشان‌دهنده تزلزل سیاسی آمریکا بوده که منشأ آن رئیس‌جمهوری آمریکا است.

«علی بیگدلی» کارشناس مسائل آمریکا در تشریح دلایل اخراج شماری از کارمندان کاخ‌ سفید توسط دونالد ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: اینکه رئیس‌جمهوری آمریکا به تازگی تعدادی از کارمندان کاخ‌سفید را اخراج کرده از چندین منظر قابلیت تحلیل دارد. در فضای فعلی باید بدانیم که دونالد ترامپ توانسته از یک بحران داخلی و البته چندضلعی که از سوی رقبایش برای او رقم زده شد، جان سالم به در ببرد. به عبارتی دیگر رئیس جمهوری آمریکا توانست از یک چالش بسیار مهم در عرصه سیاست داخلی بدون آنکه هزینه گزافی پرداخت کند بیرون بیاید و همین موضوع موجب شد تا در استیضاح اخیر تبرئه شود. به همین جهت و براساس شناختی که از شخصیت و رفتار ترامپ داریم، می‌بینیم که او به دنبال یک تسویه‌حساب حزبی رفته است. این در حالی است که دموکرات‌ها اعلام کرده‌اند که همچنان مسئله استیضاح ترامپ تمام نشده و احتمالاً در پرونده‌های دیگر، او را مورد هجمه قرار خواهند داد. از این جهت اولین برخورد رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید کاملاً تند و زننده بوده است.

وی ادامه داد: اینکه رئیس جمهور آمریکا بخش زیادی از کارمندان کاخ سفید را اخراج کرده یا قرار بر این است تا پرسنل امنیتی شاغل در آنجا را تعدیل کند، تا حدود زیادی براساس قانون اساسی آمریکا یک امر طبیعی به حساب می‌آید؛ چراکه بخشی از این افراد که در ساختار امنیتی کاخ سفید مشغول به کار هستند به بسیاری از اسناد دسترسی دارند و خیلی از داده‌های پنهان و سری ایالات متحده را مطالعه کرده‌اند. از این جهت ترامپ به خوبی می‌داند که احتمال دارد این طیف پس از عبور از استیضاح، دوباره وارد تسویه‌حساب با او شوند. همین تضاد باعث شده تا ناسازگاری‌های اداری به جایی برسد که رئیس‌جمهوری آمریکا دست به یک خانه‌تکانی در کاخ سفید بزند. بسیاری از تحلیل‌گران و ناظران بین‌المللی این اقدام ترامپ را بارها محکوم کرده‌اند اما واقعیت این است که او به صورت قانونی حق اخراج و استخدام کارمندان کاخ سفید را دارد و از حیث قانونی نمی‌توان به این اقدام او ایراد وارد کرد.

این استاد دانشگاه افزود: مسئله کاملاً مشخص است؛ کاخ سفید، دفتر کارِ ترامپ است و او هرگونه که بخواهد به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده می‌تواند اعضای دفترش را استخدام یا اخراج کند. از این منظر اخراج کارمندان از منظر قانونی مشکل ندارد اما نفراتی که پس از تبرئه ترامپ اخراج شده‌اند به خوبی نشان می‌دهد که او دست به یک تسویه‌حساب حساب‌شده زده است. باید متوجه باشیم که مبدأ افشای محتویات پرونده «اوکران گیت» که منجر به آغاز روند استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان و سپس سنای آمریکا شد، افرادی هستند که در ساختار امنیتی کاخ‌سفید مشغول به کار بودند. به همین جهت ترامپ پس از تبرئه شدن در ابتدا افشاکننده این پرونده را اخراج کرد و پس از آن سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا که به عنوان یکی از شهود استیضاح وی چندین بار علیه او شهادت داده بود به واشنگتن فراخوانده شد و نهایتاً از کار برکنار شده است.

بیگدلی با بیان اینکه رخدادهای اخیر تاثیر چندانی بر رای ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ نخواهد گذاشت، گفت: واقعیت این است که ترامپ به هر ترتیب پس از تبرئه، یک سیاست داخلی و خارجی تند و تهاجمی را در دستور کار قرار خواهد داد. اینکه دیده می‌شود «خوان گوایدو» رهبر اپوزوسیون ونزوئلا در زمان سخنرانی ترامپ، در کنگره آمریکا حضور دارد و رئیس جمهور آمریکا او را به تمام سناتورها و نمایندگان مجلس این کشور معرفی می‌کند، نشان می‌دهد که سیاست خارجی کاخ‌سفید پس از پرونده استیضاح تا حدودی تندتر شده است. باید متوجه باشیم که استیضاح یا تبرئه او به علاوه اقدامات زننده ترامپ تاثیری در ریزش آرای وی در انتخابات ۲۰۲۰ ندارد و حتی تا حدودی به نفع او شده است؛ چراکه او در انتخابات درون‌حزبی رأی بالایی دارد و هیچ رقیب بلامنازعی در اردوگاه جمهوری‌خواهان علیه او قیام نخواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: چالش جدیدی که ترامپ به زودی با آن روبه‌رو خواهد شد خیزش دموکرات‌ها علیه او در بحث پرونده‌های مالیاتی و مسائل فکری است. به عنوان مثال ارتباط او با جریان ضدرنگین‌پوستان (کوکلاس کلان) یکی از مسائلی است که مجدداً از سوی دموکرات‌ها در دستور کار قرار خواهند گرفت و باید توجه داشته باشیم که نانسی پلوسی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم‌اکنون به دنبال سرنگونی ترامپ است. واقعیت این است که تبرئه رئیس جمهور آن هم از دو اتهامی که به صورت کاملاً قانونی محرز شده است را باید نوعی تزلزل اخلاقی و سیاسی در آمریکا دانست. اینکه سناتورهای جمهوری‌خواه علناً می‌دانند که هم‌حزبی‌شان خلاف قانون اقدام کرده ولی دست به هیچ اقدامی نمی‌زنند و او را تبرئه می‌کنند، به نوعی نشان از زوال سیاسی در آمریکا دارد که منشأ آن ترامپ است.

کاخ‌سفید نانسی پلوسی دونالد ترامپ حزب جمهوریخواه آمریکا حزب دموکرات آمریکا انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر