کد خبر: 870812 A

سفر هیأت امنیتی مصر به فلسطین حامل پیام تهدید دو جانبه مقام‌های حماس و سران اسرائیل بوده است.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه الاخبار، هیأت امنیتی مصر تحت فشار تشدید به غزه بازگشت، هیأتی که سفر آن کمتر از یک روز بود، با پیام قابل پیش‌بینی تهدید اسرائیل بازگشت که حماس نیز پیام متقابلی را ارسال کرد. 

دیدار هیأت امنیتی مصر به ریاست «ایمن بدیع»، رئیس اطلاعات کل مصر به غزه شامل دو پرونده اصلی تنش اخیر در نوار غزه و نیز مرزهای جنوب با منطقه رفح مصر بود. 

منابع آگاه اعلام کردند که در پرونده نخست، گفت‌وگوها بر تفاهماتی درباره آرامش و چگونگی بازگشت به آرامش متقابل متمرکز بوده و پرونده دوم درباره ایمن‌سازی مرزهای مشترک و پی‌گیری اقدامات امنیتی نزد طرف فلسطینی بحث کرده است. 

این مذاکرات به فاصله کوتاهی از تهدیدات «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «نفتالی بنت»، وزیر امنیت اسرائیل به ضربه سخت در صورت ادامه شلیک موشک و بالن‌های انفجاری از غزه صورت گرفته است.

برخی منابع مقاومت اعلام کردند که «یحیی السنوار»، از دیدار با این هیأت خودداری کرده به ویژه اینکه هیچ تضمینی نسبت به  نیرنگ اسرائیل حتی اگر به واسطه مصر باشد، وجود ندارد.

این منابع گزارش دادند که نتانیاهو از طریق مقام‌های امنیتی اسرائیل با هیأت مصری در تل آویو دیدار کرده و خواستار بازگشت آرامش شده است.

وی همچنین تهدید کرده که با پوشش بین المللی و آمریکائی ضربه سنگینی به حماس خواهد زد. 

حماس در مقابل پاسخ داده است که به دنبال تشدید تنش نیست اما فشار اقتصادی بر مردم غزه و عدم اجرای تفاهمات آرامش و آتش بس باعث اعمال فشار بیشتر در منطقه مرزی خواهد شد. 

در پیام حماس آمده است که آرامش رایگان با تأخیر و تعلل و تعویق به دست نخواهد آمد. همچنین حماس هشدار داده است که ارتکاب هر نوع حماقتی از سوی اسرائیل و یا انجام عملیات تروریستی علیه رهبران مقاومت جنگ بزرگی را شعله‌ور خواهد کرد که پیامد ناگواری برای رژیم اشغالگر و سران آن به دنبال خواهد داشت. 

در بعد دیگر دیدار هیأت مصری افسران اطلاعات این کشور از منطقه مرزی در جنوب نوار غزه بازدید و با مقامات امنیتی فلسطین موضوعات فنی برای برای کنترل منطقه مرزی و جلوگیری از نفوذ متقابل از هر دو منطقه نوار غزه و صحرای سینا بحث و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار همچنین درباره گسترش فعالیت تجاری و سفر از طریق گذرگاه زمینی رفح بحث و گفت‌وگو شد.  

این منابع تأکید کردند که حماس در این دیدار از ادامه سیاست مصر در قبال افرادی که می‌خواهند برای درمان به خارج سفر کنند، ابراز نارضایتی کرده و خواستار آزادی جوانان فلسطینی از مصر شده است.

 

فلسطین اسرائیل هیأت مصری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر