کد خبر: 864002 A

الشرق الاوسط گزارش داد:

روزنامه الشرق الاوسط گزارش داد که آمریکا به دنبال تقویت حضور نظامی خود در مرزهای سوریه با عراق است تا با ایران مقابله کرده و مانع حضور روسیه در شرق فرات شود.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا در سایه افزایش روزافزون درخواست‌ها در بغداد برای خروج این کشور به دنبال تقویت حضور نظامی خود در مرزهای سوریه با عراق به دلایل بسیاری از جمله مقابله با ایران همزمان با اعمال فشار بغداد برای آینده حضور نظامی این کشور و نیز اعمال فشار روسیه برای تقویت حضور نظامی خود در شرق فرات است.  

موضوع حضور نظامی آمریکا در عراق یکی از مفاد اصلی دو دیدار جداگانه ترامپ با «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق و «نیچروان بارزانی»، رئیس دولت اقلیم کردستان بوده است.

بر اساس اطلاعات دریافتی از مقام‌های غربی، پیشنهادهایی برای تقویت حضور نظامی آمریکا وجود دارد:

۱-تأکید شده است هر نوع بحث و تبادل نظر با بغداد درباره حضور آمریکا باید فراتر از بعد نظامی بوده و شامل روابط اقتصادی شود. چنانکه «جیمز جفری»، فرستاده آمریکا در سوریه نیز گفته بود که مقام‌های عراقی باید به فکر روابط دو جانبه باشند.

۲- ایفای نقش اصلی پیمان ناتو در جنگ علیه داعش. 

۳- پیشنهادات ارائه شده شامل گفت‌وگو با اقلیم کردستان برای ایجاد نقاط پایگاه‌های نظامی و افزایش تعداد سربازان از ۵۰۰ تا دو هزار نیرو علاوه بر پنج هزار نیروی موجود در عراق است. 

۴- تکمیل حضور نظامی آمریکا در غرب عراق و شرق سوریه. بیشتر نیروهایی که از ابتدای سال از شرق فرات خارج شده‌اند، در اقلیم کردستان مستقر شده‌اند به گونه‌ای که تعداد نیروهای آمریکایی از هزار نفر به ۵۰۰ نفر در نزدیکی میادین نفت در شرق فرات کاهش یافته‌ است.

۵- این پیشنهادات همچنین شامل حفظ پایگاه التنف برای قطع مسیر تهران- بغداد- دمشق- بیروت می‌شود.

۶- ابقای حضور هوائی ائتلاف بین‌المللی داعش در آسمان شمال شرق سوریه و بقای دو متحد اصلی آن، فرانسه و بریتانیا در میدان مبارزه با داعش و حمایت از نیروهای دموکرات سوریه.

۷ -جلوگیری از پیشروی نیروهای ارتش سوریه و ایران به سمت پایگاه التنف و پایبندی به قواعد درگیری. 

۸- اخراج نیروهای روسیه از نوار «فش خابور» در ورودی اقلیم کردستان عراق می‌شود.

۹- تمسک به توافق «جلوگیری از برخورد» بین روسیه و آمریکا در آسمان شمال شرق سوریه به ویژه پس از تقویت سامانه‌های هوایی مسکو در منطقه «قامشلی».

۱۰- ادامه حملات مبهم و مرموز به مواضع ایران در بوکمال.

بر اساس اطلاعات دریافتی یک گروه آمریکایی طی روزهای آینده  به لندن و بروکسل سفر می‌کند تا با مقام‌های اروپایی درباره اعمال تحریم‌های اقتصادی و توافق برای هماهنگی اقدام‌ها در عراق و سوریه به منظور اعمال فشار بر مسکو و تهران پس از ترور شهید «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس مذاکره کنند. 

 

 

الشرق الاوسط پایگاه نظامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر