کد خبر: 863239 A

الاخبار بررسی کرد:

روزنامه «الاخبار» لبنان در گزارشی در خصوص دولت جدید نوشت که درست است اعضای این دولت از سوی قدرت‌های سیاسی انتخاب شده‌اند اما هیچ گزینه دیگری پیش روی وزرای جدید غیر از فعالیت به دور از کشمکش‌های سیاسی که دولت‌های پیشین را متوقف کرد، وجود ندارد

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه الاخبار، دولت لبنان پیش از پایان مهلتی که «حسان دیاب»، نخست‌وزیر مکلف برای خود تعیین کرده بود، تشکیل شد. دیاب وعده داده بود که مرحله سهمیه‌بندی به پایان رسیده و هیچ وزیری به حزب و یا جریان سیاسی خاص منتسب نخواهد بود. 

وی تأکید کرده بود که هم اکنون وقت عمل است و پس از نخستین جلسه دولت، کمیته‌ای را برای تهیه بیانیه کابینه و نیز کمیته دیگری را برای بررسی اقدام‌های لازم به منظور خروج از بحران مالی و اقتصادی تشکیل خواهد داد. اما قیام مردمی لبنان به پیام‌های مثبت دیاب گوش نداده و مردم فورا در ورودی میدان النجمه تجمع کرده و مسیرها را در اعتراض به سهمیه‌ای که پشت پرده و از طریق افراد ناشناس اعمال شده است، بستند. 

تشکیل دولت جدید پس از حدود دو ماه و پیش از آن استعفای «سعد الحریری»، نخست‌وزیر پیشین مرحله جدیدی در تاریخ لبنان است که آن را از مراحل قبلی متمایز کرده است و این همان نکته‌ای است که دیاب در نخستین فرمان دولتی خود بارها به آن اشاره کرد. اما باید گفت که پس از بارها اعمال فشار دولت «متخصصان» تشکیل شد و این دولت، دولت آخرین فرصت است. درست است که اعضای این دولت از سوی قدرت‌های سیاسی انتخاب شده‌اند اما هیچ گزینه دیگری پیش روی وزرای جدید غیر از فعالیت به دور از کشمکش‌های سیاسی که دولت‌های پیشین را متوقف  کرد، وجود ندارد.

مهمتر از همه اینکه این دولت نمی‌تواند به دستاویز تعطیلی متوسل شود چنانکه سعد الحریری چنین کرد، چرا که به رغم تلاش برخی گروه‌ها برای تحمیل برخی افراد، نخست‌وزیر نقش اصلی را در انتخاب اکثریت اعضای دولت داشته است. اسامی و فهرست‌های فراوانی به فراکسیون اکثریت ارائه شد و و این فراکسیون ده‌ها گفت‌وگو با نامزدها داشته است و از بین آنها کسی که می‌توانست بخشی از تیم کاری باشد، انتخاب شده است.

لبنان دولت جدید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر