کد خبر: 862804 A

مطهرنیا در گفت‌وگو با ایلنا:

تحلیلگر مسائل آمریکا گفت: صفوف منسجم جمهوری‌خواهان و ژنرال‌های این حزب، مانع از هماهنگی محافظه‌کاران با دموکرات‌ها می‌شود.

«مهدی مطهرنیا» تحلیلگر مسائل آمریکا در تشریح شروع فرآیند دادرسی پرونده استیضاح ترامپ در مجلس سنا و تبعات آن، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: آنچه که در باب استیضاح ترامپ مطرح است آشکارا یک رو در رویی تمام عیار میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به رهبری دونالد ترامپ است که اساس آن قطع و بایکوت سیاست‌های باراک اوباما و همچنین دستاوردهای منشعب از آن بوده است. ترامپ در کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ صراحتاً اعلام کرد بسیاری از دستاوردهایی که از سوی دولت گذشته به دست آ‌مده را بایکوت خواهد کرد؛ تا جایی که در مورد بیمه‌های همگانی پرسش‌های کوبنده مطرح شد و همراهی موج عوام و تعمیق پوپولیسم باعث شد تا زخم بسیار جدی بر پیکره دموکرات‌ها وارد شود. به همین جهت به وضوح می‌بینیم که ترامپ بعد از پیروزی در انتخابات ۲۰۱۶ مدل دیگری از جهت‌گیری سیاسی امنیتی و اقتصادی را در دستور کار خود قرار داد.

وی ادامه داد: در این راستا شاهد آن بودیم که بسیاری از تنش های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با منظومه سیاست‌های ترامپ به اوج خود رسید و همین روند موجب شد تا او تمام توان خود را برای به چالش کشیدن رقبایش در انتخابات ۲۰۲۰ را به میدان بیاورد. آنچه در اینجا به نوعی باعث سقوط رئیس جمهوری ایالات متحده شد مفتوح شدن پرونده اوکراین گیت است که تا به امروز نظیر آن را در ایالات متحده نداشتیم این پرونده علاوه بر به چالش کشیدن ترامپ به اهرم فشار دموکرات‌ها بر حزب رقیب تبدیل شد و حالا همه منتظر آن هستند که ببینند سنای آ‌مریکا چه تصمیمی می‌گیرد. باید بپذیریم که ماهیت پرونده اوکراین گیت به نوعی کنشگری پنهان ترامپ علیه «جو بایدن» و دموکرات‌ها برای انتخابات ۲۰۲۰ بود و همین موضوع موجب شد نانسی پلوسی به همراه هم‌حزبی‌های خود در مجلس نمایندگان وارد میدان شوند و آنچه مطرح است این خواهد بود که آیا دموکرات‌ها موفق به کنار زدن ترامپ خواهند شد یا خیر؟

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به انسجام درون حزبی در اردوگاه جمهوری‌خواهان گفت: صفوف منسجم جمهوریخواهان و ژنرال‌های این حزب تا حد زیادی با ترامپ هماهنگ هستند؛ به همین دلیل از حیث پیش‌بینی، باید بگویم که جمهوریخواهان به هیچ وجه با دموکرات‌ها در این قضیه هماهنگ نخواهند شد. از سوی دیگر ترامپ به دنبال آن است که با کسب موفقیت در سنا فضای انتخابات ۲۰۲۰ را به نفع خود بایکوت کند. اینکه اخباری از همکاری بخشی از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان با تیم حقوقی ترامپ در فرآیند استیضاح سنا منتشر شده، نشان می‌دهد که بر خلاف کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر، احزاب به نیروهای حزبی خود به هر ترتیب که شده کمک می‌کنند تا بتواند خود را از بزنگاه‌ها عبور دهد؛ به عبارتی دیگر حزب، خانه قدرت سیاسی است و علیرغم اینکه ترامپ در سال ۲۰۱۶ با ژنرال‌های جمهوری‌خواه کنار نیامد اما حالا به دنبال آن است که از حیثیت خود به هر طریق که شده دفاع کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اینکه می‌بینیم تیم حقوقی ترامپ وارد میدان شده و در حال ساختن فضای رسانه‌ای علیه دموکرات‌ها است به خوبی نشان می‌دهد که ما شاهد یک تیم مرکب با درون مایه حقوقی و ماهیت سیاسی هستیم. به همین دلیل اگر همکاری جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا با تیم حقوقی ترامپ در راستای نقض قوانین نباشد، می‌توانند یک پیروزی مهم برای ترامپ به ارمغان بیاورند. از سوی دیگر هفته منتهی به استیضاح را باید همانند یک هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تشبیه کنیم. بنابراین تیم وکلای ترامپ اگر مسائل حقوقی را نقض نکند بدون تردید ترامپ می‌تواند از سد استیضاح در سنا عبور کند و بحران فعلی را پشت سر بگذارد؛ حال آنکه آمریکا در حال تجربه کردن یک دوقطبی علنی است که دو طرف شمشیرها را از رو بسته‌اند.

مجلس سنای آمریکا نانسی پلوسی دونالد ترامپ مجلس نمایندگان امریکا استیضاح دونالد ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر