کد خبر: 859754 A

وزیر دفاع سوئد با اعلام این‌که این کشور ارتش دوران جنگ سرد را احیا می‌کند، خواستار افزایش بودجه دفاعی شد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در پی پایان جنگ سرد ارتش سوئد به‌تدریج اصلاحاتی را از سر گذراند و بدل به نیرویی واکنشی شد که بر تلاش‌های بین‌المللی متمرکز بود. بودجه ارتش در این راستا کاهش یافت و شمار نیروهایش چندین‌بار کم شد. امروز، سوئد روندی متفاوت را پیش گرفته است. 

«پیتر هولت‌کویست» وزیر دفاع سوئد طی کنفرانس امنیتی «جامعه و دفاع» در سالِن، خواستار افزایش بودجه دفاعی شد و احزاب دولت نیز، سوسیال‌دموکرات‌ها و حزب سبز، از آن حمایت و احزاب میانه‌رو و لیبرال نیز حمایت خود را از آن اعلام کردند.  

هولت‌کویست تاکید کرد که سهیمه دفاعی سوئد از مه ۲۰۱۵ چندین بار افزایش یافته است. توافق فعلی بناست بودجه دفاعی را با افزایش ۴۰ درصدی، به دو ملیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برساند. 

هولت‌کویست همچنین از پیشنهاد کمیته دفاعی مبنی بر توسعه خدمت اجباری و گردان‌ها و هنگ‌ها دفاع کرد. برای مثال، این امر شامل ایجاد هنگ‌های جدید آبی‌خاکی در گوتنبرگ، هنگی از کماندوها در آرویدسیور و هنگی جدید در اپسالا می‌شود. 

وی گفت: «منطقی است که به این زمینه‌ها توجه داشته باشیم. هشت هزار سرباز وظیفه، ارتش بزرگ، هنگی در آرویدسیور، نیروهای امدادی در گاتلند و همچنین دفاع قوی‌تر در منطقه پایتخت از جمله اقدام‌هایی هستند که در این زمینه صورت می‌گیرند».

هولت‌کویست گفت که سیاست امنیتی در شمال اروپا «رو به وخامت گذاشته است»، تا جایی که نمی‌توان «امکان حمله یا بهره‌گیری از نیروی نظامی علیه سوئد»‌را رد کرد.

سوئد پیتر هولت‌کویست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر