کد خبر: 856808 A

مشاور پیشین امینت ملی آمریکا برای شهادت در جلسه محاکمه رئیس جمهوری این کشور در صورت درخواست رسمی مجلس سنا اعلام آمادگی کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، «جان بولتون»، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا برای شهادت در جلسه محاکمه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور در صورت درخواست رسمی مجلس سنا اعلام آمادگی کرد.

بولتون به عنوان یکی از معاونان بلند پایه سابق در کاخ سفید و کسی که شاهد بسیاری از حوادثی بوده که مجلس نمایندگان را به استیضاح ترامپ در ماه دسامبر برانگیخت، گفت که می‌تواند دلایل و شواهدی علیه تلاش ترامپ برای اعمال فشار بر رئیس‌جمهوری اوکراین به منظور تحقیق درباره «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و رقیب دموکراتش در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری ارائه دهد. 

مخالفان دموکرات اهتمام فراوانی نسبت به اظهارات بولتون درباره فشارهای کاخ سفید برای اجبار اوکراین به تحقیق درباره بایدن در زمینه توقف کمک نظامی ۱۰۰ میلیون دلاری آمریکا به کی‌یف نشان می‌دهند. 

شهود دیگری در تحقیق مجلس نمایندگان برای استیضاح ترامپ گفته بودند که بولتون به شدت با تلاش «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ برای اعمال فشار بر کی‌یف خارج از کانال دیپلماسی مخالفت کرده بود. 

یکی از شهود تأکید کرده بود که بولتون این رفتار را «معامله مواد مخدر» توصیف کرده بود. این در حالی است که معاون سنا به رویترز گفت که بازرسان کنگره معتقد هستند که مشاور پیشین کاخ سفید با تصمیم ترامپ برای تأخیر کمک‌های نظامی اوکراین مخالف بوده است. 

البته قانونگذاران مجلس نمایندگان، ترامپ را به سوء استفاده از قدرت و مانع‌تراشی در مسیر کنگره متهم کرده‌اند. 

دموکرات‌ها می‌گویند که زمان محاکمه ترامپ در مجلس سنا را تا پیش از تضمین سناتورها برای اقدام‌های محاکمه مشخص نخواهند کرد. 

بولتون ماه سپتامبر گذشته به درخواست ترامپ به دلیل اختلاف با او در برخی پرونده‌ها از جمله ایران از سمت خود استعفا داد.

مجلس سنا جان بولتون دونالد ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر