کد خبر: 855843 A

جلسه اضطراری پارلمان عراق برای بررسی اخراج نیروهای آمریکایی از عراق برگزار شد و قانون‌گذاران به اخراج اشغالگران آمریکایی رای دادند.

به گزارش ایلنا، جلسه اضطراری پارلمان عراق برای بررسی اخراج نیروهای آمریکایی از عراق برگزار شد  و قانون‌گذاران به اخراج اشغالگران آمریکایی رای دادند.

در متن مصوبه پارلمان عراق آمده است که مجلس نمایندگان در بیست و هشتمین جلسه خود در تاریخ پنجم ژانویه ۲۰۲۰ بر اساس قانون اساس و در راستای وظیفه ملی و نقش نظارتی خود به عنوان نماینده همه گروه‌ها و قشر‌های عراق و با هدف حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت عراق و مردم آن و نیز بر اساس اختیاراتی که بر اساس قانون اساسی دارد و بر اساس درخواست نخست وزیر، تصمیم به اتخاذ طرح الزام آور برای دولت گرفت.

«عادل عبدالمهدی»، نخست وزریر مستعفی عراق در آغاز جلسه اضطراری پارلمان عراق گفت: «آمریکا به ما گفت که برخی حملات علیه مواضع حشدالشعبی توسط اسرائیل صورت گرفته است.»

عبدالمهدی گفت: هواپیماهای آمریکایی بدون اجازه دولت عراق در آسمان کشور به پرواز درآمدند.

وی تأکید کرد: اعتماد بین ما و آمریکا از بین رفته است زیرا ما خارج از محور تحریم­‌ها علیه ایران هستیم.

نخست وزیر عراق گفت: «من با سردار قاسم سلیمانی پیش از ترور او در فرودگاه بین المللی بغداد قرار داشتم تا وی پاسخ دولت ایران به نامه سعودی‌ها را به دست من برساند».

عبدالمهدی در ادامه سخنان خود در پارلمان گفت: «خروج نیروهای آمریکائی از کشور  به ویژه پس از تحولات اخیر و به نفع عراق خواهد بود».

وی گفت: «پارلمان در زمینه حضور نیروهای عراقی دو گزینه پیش رو دارد، نخست: پایان دادن به حضور نیروهای آمریکائی با اقدامات سریع و انجام مقدمات لازم و یا بازگشت به پیش نویس قانونی که پیش از روی کار اتمدن دولت فعلی مطرح بود و به حضور نیروهای خارجی در عراق محدود به آموزش نیروهای امنیتی عراق و کمک به کشور برای تعقیب عناصر تروریستی با نظارت و موافقت دولت عراق در هر تحرک زمینی و یا هوائی.

عبدالمهدی گفت: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۸ باعث افزایش تنش بین دو طرف شد و درست ۱۰ روز پس از تشکیل دولت فعلی بسته نخست تحریم‌ها علیه ایران اعمال شد.

نخست وزیر عراق در ادامه افزود که بغداد اعلام کرده بود در صف تحریم‌ها علیه ایران و دیگر کشورهای دوست قرار نخواهد گرفت.

وی در پایان گفت: ما هنگامی که خارج از دایره تحریم‌ها علیه ایران قرار گرفتیم و با بسیاری از سیاست‌های واشنگتن داخل عراق موافقت نکردیم، احساس کردیم اعتماد بین عراق و آمریکا کاهش یافته است. ‎

جلسه اضطراری پارلمان عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر