کد خبر: 852904 A

مشاور امنیت ملی آمریکا:

مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که کشورش در صورت اقدام پیونگ یانگ به انجام آزمایش موشک دور برد یا هسته‌ای، اقدام مناسب را اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی» آمریکا گفت که اگر پیونگ‌یانگ اقدام به انجام آزمایش موشکی دوربرد یا هسته‌ای کند، واشنگتن پاسخ مناسب را اتخاذ خواهد کرد. 

اوبراین گفت که مشارکت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در مذاکرات بلندپایه دیپلماتیک با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی روابط دوجانبه را بهبود بخشید و شاید کیم در تهدید خود برای هدیه کریسمس به آمریکا تجدید نظر کند.

وی در ادامه افزود: «ما همیشه موضع پیونگ یانگ را کنترل می‌کنیم؛ کیم گفت که در عید میلاد اتفاقی خواهد افتاد». 

اوبراین در ادامه افزود: «به اعتقاد من رئیس‌جمهور در دیپلماسی شخصی بسیار بلندپایه با کیم پس از چند سال مشارکت کرد و آنها روابط شخصی خوبی با یکدیگر دارند. به همین دلیل شاید او در موضوع هدیه تجدید نظر کند اما باید منتظر باشیم و ببینیم چه پیش می‌آید». 

وی درباره پیامدهای آزمایش موشکی مجدد پونگ یانگ گفت: «آمریکا عجله نکرده و اقدام لازم را در صورت نیاز اتخاذ خواهد کرد».

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «اگر کیم، این رویکرد را ادامه دهد دچار ناامیدی غیر عادی شده و آن را اعلام خواهیم کرد». 

وی در عین حال گفت که معتقد است عملیات سیاسی همچنان موفقت‌آمیز است و کیم وعده خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی را داده است، ما از او می‌خواهیم که به قول خود پایبند بوده و تعهد خود در سنگاپور را اجرا کند. 

«ری تای سونگ»، معاون وزیر امور خارجه کره‌شمالی اوایل ماه دسامبر پیام هشدارآمیزی را به واشنگتن فرستاد و به ارسال هدیه کریسمس برای آمریکا در صورت عدم عقب‌نشینی در چارچوب مذاکرات هسته‌ای بین دو طرف تهدید کرد. 

کره‌شمالی در همین ماه همچنین از انجام آزمایش جدید در پایگاه «سوهائه» برای پرتاب ماهواره به منظور تقویت بازدارندگی استراتژیک خبر داد.

پیونگ یانگ آزمایش موشکی مشاور امنیت ملی آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر