کد خبر: 850057 A

شمارش حدود ۹۰ درصد آرای انتخابات ریاست‌جمهوری کرواسی حاکی از آن است که انتخابات به دور دوم کشیده است.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، شمارش بیش از ۹۰ درصد آرای انتخابات ریاست‌جمهوری کرواسی نشان می‌دهد که «زوران میلانوویچ» نخست‌وزیر سابق این کشور باید در دور دوم انتخابات با «کولیندا گرابار کیتاروویچ» رئیس‌جمهوری کنونی رقابت کند.

زوران میلانوویچ، نامزد چپگرا موفق به کسب نزدیک به ۳۰ درصد آراء شده و از کولیندا گرابار کیتاروویچ پیشی گرفته است. رئیس‌جمهوری فعلی کرواسی حدود ۲۷ درصد آراء را به دست آورده است.

هر چند نتایج قطعی رای‌گیری روز یکشنبه هنوز اعلام نشده اما به نظر می‌رسد که «میروسلاو اشکورو» خواننده راستگرا با کسب حدود ۲۴ درصد آراء از راهیابی به دور دوم انتخابات باز مانده است.

نتیجه اعلام شده نشان می‌دهد همانطور که پیش‌بینی می‌شد، رقابت بین سه نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری کرواسی فشرده بوده است. حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر واجد شرکت در رای گیری روز یکشنبه بودند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کرواسی روز پنج ژانویه (۱۵ دی) برگزار خواهد شد. زوران میلانوویچ، ۵۳ ساله از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ نخست وزیر کرواسی بود. او وعده داده است که کرواسی را به کشوری «معمولی» با نظام قضایی مستقل تبدیل خواهد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری کرواسی در حالی برگزار شد که این کشور قرار است تا چند روز دیگر برای اولین بار ریاست دورهای اتحادیه اروپا را برعهده بگیرد.

هر چند سمت ریاست‌جمهوری در کرواسی بیشتر جنبه‌ای تشریفاتی دارد اما رئیس‌جمهور رسما فرمانده کل قوا و نماینده کرواسی در خارج از این کشور است.

کرواسی در حالی در روز اول ژانویه (۱۱ دی) ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده خواهد گرفت که خروج بریتانیا از این اتحادیه در روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) و مذاکره با لندن در مورد آینده روابط تجاری دوجانبه احتمالا مهمترین دستور کار دوره ریاست شش ماهه کرواسی خواهد بود.

 

 

انتخابات ریاست‌جمهوری کرواسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر