کد خبر: 848221 A

پارلمان عراق امروز- چهارشنبه- برای رأی‌گیری درباره قانون انتخابات مجلس تشکیل جلسه می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه الصباح عراق، پارلمان این کشور امروز -چهارشنبه- برای قانون انتخابات مجلس رأی‌گیری می‌کند. 

«حسن کریم الکعبی» روز گذشته در آستانه رأی‌گیری برای قانون انتخابات، آخرین رایزنی‌ها را با رؤسا و نمایندگان تشکل‌های پارلمانی انجام داد.

این روزنامه به نقل از بیانیه دفتر مطبوعاتی کعبی اعلام کرد: «وی همه تشکل‌های پارلمانی را به لزوم تسریع در توافق برای تصویب قانون انتخابات  تشویق کرده است تا در عین وجود کمیساریای مستقل انتخاباتی مهمترین ضمانت‌ها برای عدالت و سلامت انتخابات پارلمانی آینده محقق شود». 

کعبی در این بیانیه افزوده است: «با توجه به اهمیت این قانون نزدیک به ۲۰ جلسه و نشست و دیدار و گفت‌وگو چه در داخل کمیسیون قانونی پارلمان یا با رؤسای تشکل‌های پارلمانی و نیز با گروه‌های مرتبط با این موضوع مانند کارشناسان سازمان ملل در عراق و کمیساریای مستقل انتخابات انجام شده است و هدف از آن وضع قانون محکم انتخاباتی است که انتظارات مردم را محقق و اعتماد آنان را به سیستم انتخاباتی و نمایندگی به صورت شفاف تقویت می‌کند. 

در این بیانیه تأکید شده است: «این نشست بندهای متعدد و مهم طرح قانون را مورد بررسی قرار داده و مستلزم دریافت رأی گروه‌های فنی مرتبط به منظور تضمین عدم مانع‌تراشی در مراحل اجرائی است، این نشست همچنین تمامی پیشنهادهای قابل اجرا را بررسی کرده و احتمالا در جلسه پارلمان برای انتخاب بهترین آنها رأی گیری خواهد شد». 

روزنامه الصباح نوشت:‌ «منابع پارلمانی از توافق بر سر ساختار شبه‌نهائی قانون انتخابات جدید خبر داده‌اند. همچنین سیستم حوزه‌های انتخاباتی متعدد و نامزدی صد در صد فردی بدون تکیه به جناح سیاسی خاص بر اساس بالاترین رأی اجرا خواهد شد و در عین حال تعداد فعلی ۳۲۹ عضو برای پارلمان باقی خواهد ماند  تا زمانی که سرشماری جدید انجام شود و آمار وزارت برنامه‌ریزی بررسی شود».   

 

پارلمان عراق قانون انتخابات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر