کد خبر: 847885 A

میخائیل گورباچوف:

آخرین رئیس‌جمهوری شوروی گفت که مذاکرات میان آمریکا و روسیه باید بلافاصله ادامه پیدا کند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه آساهی، میخائیل گورباچوف» آخرین رئیس‌جمهوری اتحاد جماهیر شوروی با اشاره به خروج دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا از یک توافق مهم تسلیحات هسته‌ای، خواستار گفت‌وگو در این زمینه با ایالات متحده شد. 

وی گفت: «مهم‌ترین کار این است که چنان اقدام کنیم تا جهان به سوی مسابقه تسلیحاتی، مواجهه نظامی و خصومت پیش نرود. به‌رغم همه‌چیز، باور دارم که همچنان قادریم چنین کنیم».

گورباچف در رابطه با خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد گفت: «ایده و انگیزه اصلی شکل‌گیری این توافق آن بود که جنگ هسته‌ای غیرقابل‌قبول است و هیچ برنده‌ای نخواهد داشت. به همین خاطر بود که اعلام کردیم که باید تسلیحات هسته‌ای را کنار بگذاریم. این چیزی است همچنان برایش دعا می‌کنم».

وی افزود: «تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از این پیمان، می‌تواند به رویدادهایی بینجامد که تمامی این تلاش‌ها را از میان می‌برد. آمریکا حاضر به تصویب پیمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای نشده است. بر اساس این اقدام یک‌جانبه در سال ۲۰۰۲، ایالات متحده پیمان موشک‌های ضد بالستیک را نیز زیر سؤال برد».

گورباچوف در ادامه گفت: «شنیده‌ام که رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا مدام می‌گوید که کشورش از هر کس دیگری بیشتر پول دارد و بنابراین می‌خواهد مسابقه تسلیحاتی به راه بیندازد. اما آمریکا باست با چه کسی بجنگد؟ نخستین کشوری که به ذهن می‌آید البته روسیه است. نباید اجازه دهیم که بار دیگر دست به توسعه تسلیحات هسته‌ای بزنیم و مسابقه تسلیحاتی به راه بیندازیم. باید رؤیاپردازی را کنار گذاشته و قدم به سیاست واقعی بگذاریم. ما نیازی به آخرالزمان نداریم، بلکه نیازمند صلح هستیم.»

وی تاکید کرد: «به گمانم مذاکرات میان آمریکا و روسیه باید بلافاصله ادامه پیدا کند. نه‌تنها پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و استارت نو، بلکه مسائلی مهمی چون صلح و امنیت نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد. مهم‌تر از همه آن است که به سوی دنیایی عاری از تسلیحات هسته‌ای پیش برویم. بازدارندگی هسته‌ای جهان را از حادثه یا تروریسم اتمی نجات نمی‌دهد، اما این تهدید را زنده نگه می‌دارد.»

دونالد ترامپ تسلیحات هسته‌ای استارت نو پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) میخائیل گورباچوف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر