کد خبر: 847712 A

شبکه المیادین گزارش داد:

شبکه المیادین از دستیابی به مفاد طرح «معامله قرن» که به امضای یک توافق سه‌جانبه بین اسرائیل، سازمان آزادی بخش فلسطین و جنبش حماس تصریح می‌کند، خبر داد.

به گزارش ایلنا، شبکه المیادین به پیش‌نویس مفاد طرح «معامله قرن» پیشنهادی «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا برای به اصطلاح برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطین دست یافته است. 

پیش‌نویس مفاد «معامله قرن» به امضای یک توافق سه جانبه بین اسرائیل،‌ سازمان آزادی بخش فلسطین و جنبش حماس و تشکیل دولت فلسطینی با نام «فلسطین جدید» در اراضی کرانه باختری و نوار غزه منهای شهرک‌های اسرائیلی موجود تصریح می‌کند. 

پیش‌نویس مفاد معامله قرن شامل ابقای بلوک‌های صهیونیستی همچنان در دست اسرائیل است تا شهرک‌های جدا شده نیز به آنها ملحق شود. 

طرح معامله قرن درباره قدس پیشنهاد می‌دهد که این شهر تقسیم نخواهد شد و بین اسرائیل و فلسطین جدید مشترک خواهد بود و ساکنان عرب به منطقه فلسطین جدید منتقل شده و اسرائیلی‌ها در آنجا ساکن نخواهند شد. 

بر اساس پیش‌نویس معامله قرن، شهرداری قدس فراگیر بوده و مسئول همه اراضی قدس به استثنای بخش آموزش خواهد بود که فلسطین جدید مسئول آن بوده و آن نیز به نوبه خود مالیات را به شهرداری یهودیان پرداخت خواهد کرد. 

این معامله تصریح می‌کند که یهود نمی‌تواند منازل عرب و عرب نیز نمی‌تواند منازل یهودیان را خریداری کنند، همچنین مناطق اضافی نیز به قدس الحاق نخواهد شد و اماکن مقدس نیز به همان وضعیت فعلی خود باقی خواهند ماند. 

پیش نویس این طرح درباره نوار غزه نیز تصریح می‌کند که مصر باید اراضی جدید به فلسطین ببخشد تا فرودگاه و کارخانه‌ها و اماکن تجاری و کشاورزی احداث کند اما فلسطینی‌ها حق سکونت در این مناطق را ندارند. 

پیش‌نویس مذکور همچنین جزئیاتی را درباره کشورهای موافق برای ارائه کمک به اجرای توافق و حمایت اقتصادی از آن اعلام و از آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای تولیدکننده نفت حاشیه خلیج‌فارس نام برده است. 

آمریکا ۲۰ درصد، اتحادیه اروپا ۱۰ درصد و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ۷۰ درصد این کمک را ارائه می‌دهند.

حماس حوزه خلیج فارس شهرداری فلسطین نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر