کد خبر: 847524 A

به‌رغم فرا رسیدن زمستان و طوفان‌ها و بارش‌های پیاپی، از شمار پناهجویانی که وارد سواحل یونان می‌شوند کاسته نشده است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین، گاه گروهی می‌آیند و گاه تنها: زنان و مردان و کودکان، سوار بر قایق‌های زهوار دررفته و به امید آزادی و رفاه در اروپا. 

به‌رغم فرا رسیدن زمستان و طوفان‌ها و بارش‌های پیاپی، از شمار پناهجویانی که وارد سواحل یونان می‌شوند، کاسته نشده است. از زمان توافق میان اروپا و ترکیه برای کنترل موج پناهجویان در مارس ۲۰۱۶، میزان حضور این افراد در دروازه‌های قاره سبز هیچ‌گاه چنین بالا نبوده است.  

تنها در ماه سپتامبر، ۱۰ هزار و ۵۵۱ پناهجو وارد یونان شده‌اند که بالاترین رقم از زمان امضای توافق مذکور به حساب می‌آید. 

این امر سبب شده تا دولت راست‌گرای یونان موضع سختگیرانه‌تری در قبال پناهجویان اعمال کند. «کریاکوس میتسوتاکیس»، نخست‌وزیر یونان از زمان تصدی این مقام در ماه جولای، از اتحادیه اروپا خواسته تا همبستگی بیشتری در قبال این کشور برای اقدام در زمینه موج پناهجویان از خود نشان دهد. 

بنا بر آمارها، حدود ۴۰ هزار پناهجو در جزایر ساموس، لسبوس، خیوس، کس و لروس حضور دارند، آن هم در مراکزی که تنها برای پنج هزار و ۴۰۰ نفر در نظر گرفته شده است. به‌رغم تلاش‌های انجام‌شده، مقام‌های رسمی در ماه‌های گذشته تنها توانسته‌اند حدود ۱۰ هزار نفر را از این مناطق جابه‌جا کنند. 

 میتسوتاکیس در گفت‌وگو با معاون جدید کمیسیون اروپا در روزهای گذشته گفت: «این مسأله تنها مرتبط با یونان و اروپا نیست. این مسأله، اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ما منتظر کمک شما به‌عنوان یک سازمان سیاست‌گذاری هستیم.»

 

 

 

یونان پناهجویان در اروپا کیریاکوس میتسوتاکیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر