کد خبر: 843544 A

وزیر خارجه ترکیه گفت که این کشور متن نهایی طرح دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای کشورهای حوزه بالتیک و لهستان موسوم به طرح بالکان را بلوکه خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه، روز گذشته -‌جمعه- گفت که این کشور متن نهایی طرح دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای کشورهای حوزه بالتیک و لهستان را بلوکه خواهد کرد، مگر آن‌که اعضای این سازمان، یگان‌های مدافع خلق را گروهی تروریستی بخوانند. 

وی در جمع خبرنگاران در سفری به رُم گفت که آنکارا تا زمانی که طرحی دفاعی برای ترکیه ارائه نشود،‌ برنامه موردنظر ناتو را رد خواهد کرد. وزیر خارجه ترکیه افزود که این طرح دفاعی باید شامل دیدگاه ترکیه به یگان‌های مدافع خلق نیز بشود. 

چاووش‌اوغلو گفت: «این طرح تا زمانی که طرح مدنظر ما به نتیجه نرسد، منتشر نخواهد شد. انصاف نیست که برخی کشورها طرح ما را نمی‌پذیرند و در عین حال از طرح دیگران حمایت می‌کنند».

وزیر خارجه ترکیه عنوان کرد: «هر دو برنامه یک بازه زمانی را طی کرده‌اند و اگر بنا باشد انتشار یابند، باید این اقدام هم‌زمان صورت گیرد. اما اگر مشکلی روی دهد، هر دو باید گرفتار شوند. مصالحه در این زمینه ممکن نیست».

مولود چاووش اوغلو ترکیه و ناتو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر