کد خبر: 843330 A

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته- جمعه- اعلام کرد که بنا به درخواست همتای مکزیکی خود از تصمیم درج نام کارتل‌های مواد مخدر این کشور در فهرست تروریسم صرف‌نظر می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از  خبرگزاری فرانسه، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا روز گذشته -جمعه- اعلام کرد که از تصمیم خود برای درج نام کارتل‌های مواد مخدر مکزیک در فهرست تروریسم منصرف شده است. 

ترامپ انصراف خود را با درخواست «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس‌جمهوری مکزیک توجیه کرد. 

وی ماه گذشته میلادی پس از کشته شدن سه زن و شش کودک دو تابعیتی «مورمون» خواستار مبارزه با کارتل‌های مواد مخدر مکزیک شد ، اما مکزیک درخواست وی را مداخله نادرست دانست.

مقامات مکزیک خواستار توضیحاتی درباره اظهارات ترامپ شدند و گفتند که به دنبال پیشرفت تلاش‌های هدفمند برای توقف سیل اسلحه و پول از آمریکا به دست گروه‌های مجرم در مکزیک هستند. 

«مارچلو ابرارد»، وزیر خارجه مکزیک واکنش تندی به درخواست ترامپ نشان داد و گفت: «مکزیک هرگز اجازه نقض حاکمیت ملی خود را نخواهد داد».

این در حالی است که ترامپ روز گذشته در توئیتی نوشت: «تمام اقدام‌های لازم برای اعلام تروریستی بودن کارتل‌های مواد مخدر مکزیک انجام شده است».

وی اما دوباره از تصمیم خود در احترام به درخواست رئیس‌جمهوری مکزیک بازگشت. 

ترامپ در توئیتی نوشت: «از این تصمیم به صورت موقت باز می‌گردیم و تلاش‌های مشترکمان را برای همکاری جدی در برخورد با این گروه‌های تروریسم و رو به رشد، تشدید خواهیم کرد».

ابرارد با انتشار توئیتی از تصمیم ترامپ قدردانی کرد و گفت: «همکاری موفقیت‌آمیز بوده و نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت».

کارتل‌های مواد مخدر مکزیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر