کد خبر: 842543 A

ابوالفتح در گفت‌وگو با ایلنا:

کارشناس مسائل آمریکا گفت: گزارش کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا درباره استیضاح رئیس‌جمهوری، بیش از آنکه او را هدف قرار دهد، موجب ایجاد مانع برای او در انتخابات خواهد شد.

«امیرعلی ابوالفتح» کارشناس مسائل آمریکا در تشریح ابعاد و پیامدهای انتشار گزارش کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان ایالات متحده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: روال رسیدگی به پرونده‌هایی مانند استیضاح دونالد ترامپ در کنگره ایالات متحده به این صورت است که حزبی که اکثریت را در اختیار دارد به دلیل آنکه ریاست کمیته‌ها را بر عهده دارد می‌تواند پس از بررسی‌های مربوطه، گزارش خود را منتشر کند. کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به رهبری «آدام شف» گزارشی را منتشر کرده که برآیند تحقیقات و سپس رای‌گیری اعضای این کمیته در مورد تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ بوده است که از حیث قانونی یک گزارش رسمی به حساب می‌آید. باید به این نکته توجه داشته باشیم که قوانین ایالات متحده این اجازه را به حزب رقیب (جمهوری‌خواه) می‌دهد که آنها هم گزارش خود را در مورد پرونده اوکراین گیت منتشر کنند؛ از این‌رو جمهوری‌خواهان قبل از انتشار گزارش دموکرات‌ها، مستندات و اسناد خود را منتشر کردند که به نظر می‌رسد وجاهت قانونی از حیث داد‌ه‌ها و محتوای ارائه شده ندارند.

وی ادامه داد: در وضعیت فعلی کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا پرونده استیضاح ترامپ را به کمیته قضایی ارسال کرده و پیش‌بینی می‌شود تا دو هفته دیگر به آن رسیدگی شود. در این روند از ترامپ و وکلای او خواسته می‌شود با حضور در مجلس نمایندگان توضیحات خود را ارائه کنند اما اخیراً مشاور حقوقی کاخ‌سفید اعلام کرده که فرآیند رسیدگی به پرونده استیضاح عادلانه نبوده؛ چراکه نام شاهد اصلی فاش نشده است. به همین دلیل کاخ‌سفید اعلام کرده که ترامپ در جلسه حضور پیدا نمی‌کند. اوضاع و احوال فعلی نشان می‌دهد که احتمالاً از اواسط ماه دسامبر و طی سه روز، جلسه مجلس نمایندگان برگزار خواهد شد و در آنجا رای‌گیری صورت می‌گیرد که آیا رئیس‌جمهور تحت تعقیب قضایی قرار بگیرد یا خیر. اگر نتیجه رای‌گیری مثبت شود پرونده به مجلس سنا احاله می‌گردد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه عزل ترامپ از مقامش دور از ذهن است، گفت: در زمانی که پرونده اوکراین گیت مطرح شد و نانسی پلوسی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد که در حال رسیدگی به این پرونده است، بسیاری از مفسران و تحلیگران سیاسی ایالات متحده به صورت رسمی اعلام کردند که این پرونده در سنا شکست خواهد خورد. باید متوجه بود که در فضای دوقطبی فعلیِ ایالات متحده که اتفاقاً در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری هم قرار دارد، هیچ‌گاه اعضای حزب جمهوری‌خواه علیه گزینه خود قیام نمی‌کنند و از این منظر عزل ترامپ از مقامش دور از ذهن است. خروجی نظرسنجی‌ها در فضای فعلی نشان می‌دهد که آرای ترامپ تا حدودی کاهش پیدا کرده و در این میان ۵۰ درصد از مردم ایالات متحده متوجه شدند که رئیس‌جمهور کشورشان مرتکب تخلف شده است. این روند می‌تواند چهره ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ را مخدوش کند اما واقعیت این است که کسب دو سوم آراء در سنای آمریکا آن هم با آرایش محافظه‌کاران دور از ذهن خواهد بود.

وی در پایان تصریح کرد: موضوعی که حتی اگر پرونده ترامپ با بن‌بست مواجه شود باید مورد توجه قرار بگیرد، قیام جامعه اطلاعاتی ایالات متحده علیه ترامپ است. نباید فراموش کنیم که افشای مستندات پرونده اوکراین گیت توسط افسر ارشد سازمان سیا صورت گرفت و به همین دلیل است که می‌گوییم احتمال دارد بدنه جامعه اطلاعاتی ایالات متحده دست به افشاگری بزنند. به نظرم جامعه اطلاعاتی ایالات متحده پس از بسته شدن پرونده استیضاح ترامپ و خصوصاً در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا علیه او اقدام خواهند کرد و به صورت قطره‌چکانی اطلاعات حیاتی را افشا می‌کنند. اینجاست که ترامپ در معرض اتهاماتی قرار خواهد گرفت که می‌تواند ذهن رای‌دهنده‌ها را درگیر کرده و آرای او را کاهش دهد. بنابراین موضوع استیضاح اگرچه نمی‌تواند ترامپ را به صورت کامل سرنگون کند اما می‌تواند زمینه‌ای برای هدف قرار گرفتن او در انتخابات باشد.

نانسی پلوسی دونالد ترامپ حزب جمهوریخواه آمریکا آدام شف کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر