کد خبر: 841040 A

رهبران نهادهای اروپایی همزمان با آغاز به کار کمیسیون در مراسمی دهمین سالگرد معاهده لیسبون را در بروکسل گرامی داشتند.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، «اورزولا فن درلاین» رئیس جدید کمیسیون اروپا امروز -یکشنبه- اول دسامبر رسما کارش را در دفتر جدید آغاز کرد.

«شارل میشل» نخست‌وزیر سابق بلژیک که به‌عنوان رئیس شورای اتحادیه اروپا انتخاب شده است، اورزلا فن درلاین، رئیس جدید کمیسیون، «دیوید ساسولی» رئیس جدید پارلمان اروپا و «کریستین لاگارد» رئیس بانک مرکزی اروپا در مراسم روز یکشنبه در بروکسل حضور داشتند.

اوزولا فن درلاین، رئیس جدید کمیسیون اروپا با انتشار ویدیویی در حساب توئیتری‌اش، از اسباب‌کشی به دفتر جدیدش در ساختمان کمیسیون در بروکسل خبر داد.

رئیس جدید کمیسیون اروپا در سخنانی در این مراسم با اشاره به قدرت اتحادیه اروپا گفت: «هیچ روزی بهتر از این سالگرد برای آغاز به کار ما وجود ندارد. ما نگهبان روح معاهده لیسبون هستیم.»

او درباره اروپا گفت: «وظیفه ما این است که این گنج را حفظ کنیم.»

کریستین لاگارد، رئیس جدید بانک مرکزی اروپا نیز با اشاره به این که جهان در این یک دهه تغییرات باورنکردنی‌‌ای از جمله ظهور فناوری، بحران مالی و فعالیت جامعه بین‌المللی روی تغییرات اقلیمی را شاهد بوده است، گفت: «زمان آن رسیده است که از عصر ترمیم به عصر نوسازی و امید گذر کنیم.»

معاهده لیسبون که اول دسامبر ۲۰۰۹ به اجرا گذاشته شد، اصلاحاتی در نهادهای اروپایی از جمله شورای اتحادیه اروپا، کمیسیون و پارلمان را در دستور کار خود داشت و شرایط و فرایندهای خروج کشورها از اتحادیه اروپا را مشخص کرده است. معاهده لیسبون نقش بزرگ‌تری را به پارلمان اروپا واگذار کرد و قدرت بیشتری به نمایندگان این پارلمان داده است.

 

معاهده لیسبون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر