کد خبر: 838422 A

وزیر پیشین اسرائیل درباره مناسبات جدید بین رژیم صهیونیستی و کشورهای خلیج‌فارس و عرب در چارچوب عادی‌سازی شتابنده روابط سخن گفت.

به گزارش ایلنا به نقل از عربی ۲۱، «ایوب قرا» وزیر پیشین ارتباطات اسرائیل در مصاحبه با کانال «آی ۲۴ نیوز» اسرائیل از پاسخ به پرسشی درباره دیدار وی و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی خودداری کرد و گفت: «امکان پاسخ به این پرسش به دلیل حساسیت موضوع وجود ندارد». 

وی در ادامه گفت: «عده بسیاری پس از انتشار اخباری درباره دیدار من و نتانیاهو با ولیعهد سعودی از ما انتقاد کردند و بنابراین من پاسخ نمی‌دهم و آن را تایید یا تکذیب نمی‌کنم».  

قرا گفت که احتمالا نخست‌وزیر از برخی کشورها دیدار کند که برای همه غافلگیرکننده خواهد بود. 

وی در ادامه افزود: «اسرائیل پس از یک سال روابطی علنی با کشورهای عربی برقرار خواهد کرد و همه اسرائیلی‌ها سال آینده خواهند توانست با کشورهای عربی روابط اقتصادی و سیاسی داشته باشند و سفرهای متقابل صورت گیرد».

وزیر پیشین حزب لیکود با توصیف دیدار اخیرش از امارات به سفری بزرگ و تاریخی، فاش کرد که یک شاهزاده اماراتی از سرزمین‌های اشغالی دیدار کرده و همسرش را در یکی از بیمارستان‌های اسرائیل درمان کرد. 

وی با اشاره به اینکه پیش از این به قطر نیز سفر و با سران و مقام‌های عالی رتبه این کشور دیدار کرده است، گفت: «پس از ارائه طرح صلح آمریکا (معامله قرن) روابط علنی خواهد شد». 

قرا افزود که روابط با سران و مقام‌های بحرین آغاز شده و شرایط «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا و نتانیاهو موضوع روابط آشکار را به تأخیر انداخته است.

اسرائیل اعراب عادی سازی روابط عادی سازی اسرایل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر