کد خبر: 837753 A

عضو کمیته قانون اساسی سوریه:

عضو کمیته قانون اساسی سوریه در جبهه مخالفان اعلام کرد که نشست آینده این کمیته در ژنو مفاد و بندهای قانون اساسی را پس از تصویب آیین‌نامه اجرائی و رفتاری در دور قبل مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «ریاض الحسن»،  عضو کمیته قانون اساسی سوریه در جبهه مخالفان  اعلام کرد که نشست آینده این کمیته در ژنو مفاد و بندهای قانون اساسی را پس از آنکه آیین‌نامه اجرائی و رفتاری در دور قبل تصویب شد، مورد بررسی قرار می‌دهد.

فعالیت دور دوم نشست کمیته قانون اساسی سوریه از دوشنبه در ژنو آغاز شده و به مدت پنج روز ادامه خواهد داشت.

دور نخست بر اساس قطعنامه شماره ۲۲۵۴ سازمان ملل با حمایت کشورهای ضامن صلح شامل ترکیه، روسیه و ایران در تاریخ هششتم نوامبربرگزار شد. 

حسن پیش از سفر هیأت مخالفان به ژنو گفت: «دور نخست بسیار مهم بود، چرا که نخستین گام اجرائی یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت بوده است».

وی در ادامه افزود: «خروجی‌های این نشست برای تثبیت برخی امور بسیار خوب بود از جمله آیین‌نامه‌های اجرائی وارد شده در نامه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل و نیز تأیید و تصویب قانون اساسی و تصویب مفادی که کمیسیون قانون اساسی بر اساس آنها فعالیت می‌کند. این مفاد، مبانی ۱۲ گانه‌ای هستند که نتیجه دور هشتم ژنو و تجارب قانون اساسی در سوریه بوده است. 

وی تمام این امور را دستاوردهای خوب کار کمیته در عین آگاهی از ایده‌های قانون اساسی مطرح شده در هیات بزرگ دانست. 

حسن درباره تدارکات هیأت مخالفان در دور جدید گفت: «هیأت مذاکره‌کننده با پانزدهمین کمیته کوچک قانون اساسی جلسات خود را به پایان رساند. همچنین مقدمات هیأت سیاسی برای دور بعد آماده  و بر اساس نتایج فعالیت سال گذشته کمیته قانون اساسی برگرفته از هیأت مذاکره کننده  فراهم شده است». 

وی درباره درخواست‌های هیأت مخالفان در دور آینده گفت: «ما خواستار ورود فوری به مفاهیم و مضامین قانون اساسی و آغاز بررسی مستقیم منابع قانون اساسی خواهیم شد. ما در حال حاضر اوراقی برای قانون اساسی در اختیار داریم که تعدادی از آنها در جلسه گذشته مطرح شده و برخی نیز  در دور آینده مطرح خواهد شد». 

حسن درباره مکانیزم عمل مورد قبول معارضان گفت: «ما در دور نخست پیشنهاد دادیم که اعضای گروه کوچک کمیته قانون اساسی به کارگروه‌هایی تقسیم شوند، تعداد برای ما مشخص بود، پنج گروه کاری که کمیته قانون اساسی می‌تواند از آنها تشکیل شود اما دولت با این پیشنهاد مخالفت کرد». 

وی در ادامه افزود: «ما حالت امنیتی دولت و عدم اعتماد به اعضای کمیته را درک می‌کنیم. دولت می‌خواهد همه تحت کنترل و کاملا منضبط و ملتزم باشند». 

حسن در پایان گفت: «ما انتظار داریم که گام‌های لازم با حمایت بین‌المللی از سوی سازمان ملل به طور متوالی و پیاپی برداشته شود». 

انتظار می‌رود که فعالیت‌های دور هشتم نشست‌های کمیته قانون اساسی هفته آینده در ژنو با نظارت «گیر پدرسون»، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه برگزار شود و به مدت پنج روز ادامه یابد.

کمیته قانون اساسی حسن ریاض
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر