کد خبر: 837223 A

ملک عبدالله دوم:

پادشاه اردن روابط فعلی این کشور با اسرائیل را در بدترین حالت ممکن توصیف کرد و دلیل آن را به مسائل داخلی رژیم صهیونیستی مرتبط دانست.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری پترا، «عبدالله دوم»، پادشاه اردن در جلسه گفت‌وگو که توسط «انستیتو واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» به دنبال دریافت جایزه مرد کشور در سال ۲۰۱۹ برگزار کرد، گفت: «درباره روابط اردن- اسرائیل باید بگویم که در حال حاضر در بدترین حالت قرار دارد و یکی از دلایل آن به مسائل داخلی رژیم صهیونیستی باز می گردد. ما امیدوار هستیم که اسرائیل بتواند در هفته ها و یا ماه های پیش رو آینده خود را مشخص کند. به دوستانمان در آمریکا نیز می‌گویم که برای همه ما مهم است که دوباره تلاش خود را بر  جمع کردن طرف‌های مختلف پای میز گفت‌وگو متمرکز کنیم و نیمه پر لیوان را ببینیم». 

عبدالله دوم درباره تلاش‌ها برای احیای روند صلح و نقش آمریکا در این باره گفت: «برخی از افراد در جامعه بین‌الملل معتقد هستند که ما می‌توانیم بین فلسطین و اسرائیل بدون حمایت آمریکا صلح برقرار کنیم، هر که چنین اعتقادی داشته باشد نشان می‌دهد که منطقه خاورمیانه و نقش آمریکا در این منطقه را نمی‌شناسد، همه ما به ایفای نقش آمریکا برای جمع کردن طرفین نیازمند هستیم». 

وی در پاسخ به پرسشی درباره راهکار دو دولت گفت: «این پرسش بسیار مهمی است. آیا ما به نقطه صفر رسیده‌ایم؟ گزینه جایگزین چیست؟ به اعتقاد من زنان و مردان شایسته می‌توانند حرکت را به مسیر درست بازگردانند، اما چنانکه در کتاب «آخرین فرصت ما» گفتم این آخرین فرصت است و با گذشت هر سال کار برای فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها دشوارتر و پیچیده‌تر می‌شود.

پادشاه اردن در ادامه افزود: «آینده اسرائیل بخشی از خاور میانه است، اما مشکل اینجاست که بدون حل مسأله فلسطین، این آینده به صورت کامل محقق نخواهد شد، بسیاری از مردم می‌توانند پشت درهای بسته حرف بزنند، تو می‌توانی هر چه می‌خواهی انجام دهی اما در حقیقت این موضوع بسیار حساس و احساسی است. اگر ما مسأله فلسطین را حل نکنیم به یکپارچگی کامل که به دنبال آن هستیم و منطقه لایق آن است، نخواهیم رسید».

وی درباره گروه تروریستی داعش گفت: «طی دو ماه گذشته شاهد ظهور مجدد عناصر این گروه تروریستی در نزدیکی مرزهایمان و در غرب عراق بودیم اما این یک موضوع جهانی است و صاحبان سیاست باید بدانند که دشمن حقیقی چه کسی است، ما به سیاست دو قدم جلو یک قدم عقب ادامه خواهیم داد».

عبدالله دوم در ادامه افزود: »چالشی که ما با آن روبرو هستیم، افرادی از جمله عناصر داعش هستند که ما آنها را خوارج می‌نامیم، البته منطقه ما پر چالش به نظر می‌رسد اما من خوشبین هستم و به سمت آینده پیش خواهیم رفت». 

وی درباره نحوه تعامل رژیم‌های پادشاهی عربی با اعتراض‌های اخیر در برخی کشورهای منطقه گفت: «رژیم‌های عربی موجود نمایانگر کل جامعه هستند، جوامع ما بر پایه نظام قبیله‌ای استوار است، بنابراین وقتی شما با یک نظام پادشاهی مانند اردن و مراکش روبرو هستید، ما توازن را بین طیف‌های مختلف جامعه برقرار می‌کنیم و تفاوتی ندارد که به کدام قبیله منتسب هستند، ما به حمایت از همه حریص هستیم و به اعتقاد من این امر به رژیم‌های پادشاهی کمک کرده است تا ثبات را در شرایط سخت و بحرانی منطقه حفظ کنند».

اسرائیل پادشاه اردن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر