کد خبر: 837053 A

روزنامه «فارین پالیسی» آمریکا به واشنگتن نسبت به قدرت روسیه و چین برای استفاده از تکنولوژه پیشرفته برای انجام حملات دقیق و ویرانگر به پایگاه‌های نظامی آمریکا و سیستم‌های لجستیکی آنها و حتی علیه اراضی این کشور هشدار داد.

به گزارش ایلنا، روزنامه فارین پالیسی آمریکا طی گزارشی نوشت که پیشرفت محرز و آشکار در زمینه فضا، رباتیک، یادگیری خودکار، چاپ سه بعدی و مواد نانو باعث اختراع انواع جدیدی از موشک‌های نامرئی و هواپیماهای بدون سرنشین نامرئی و کشنده می‌شود که می توانند مسافت‌های طولانی را پرواز کنند و توانایی خنثی‌سازی فعالیت نیروهای دشمن را دارند.

این روزنامه در ادامه نوشت که تولید هواپیماهای بدون سرنشین با استفاده از چاپ سه‌بعدی و مواد نانومتری بسیار ارزان‌تر هستند و امکان تجهیز این هواپیماها به نوعی از کلاهک‌های جنگی را فراهم می‌کند که دو برابر کلاهک‌های معولی قوی هستند. همچنین این هواپیماها می‌توانند در آینده از طریق اقیانوس به مسافت‌های دوری پرواز کنند. 

فارین پالیسی انتشار این تکنولوژی‌ها را عاملی برای منسوخ کردن روش‌های جنگی مدرن آمریکا برشمرد و تأکید کرد که واشنگتن به آسانی و سادگی آماده پاسخ سریع به حمله روسیه و چین در صورت وقوع جنگ بین آنها در آینده نیست و این دو کشور بلافاصله قادر خواهند بود تعداد بی‌شماری از موشک‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین را برای ایجاد آشوب در آمریکا و تخریب زیر ساخت‌ها و انبارهای مهمات و تجهیزات نظامی در پایگاه‌های داخلی و خارجی امریکا به کار گیرند. 

این روزنامه نوشت که بیشتر تأسیسات نظامی آمریکا فاقد دفاع موشکی یا پناهگاه‌های محافظت‌کننده هستند حال ‌آن‌که هواپیماها و کشتی‌های جنگی در فضای آزاد در کنار یکدیگر قرار دارند و فرماندهی و سربازان تا حد زیادی از طریق ماهواره‌هایی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند که آنها خود نیز در معرض خطر هستند. 

فارین پالیسی برای غلبه بر این شرایط پیشنهاد استقرار بمب افکن‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین در کشورهای متحد از جمله کشورهای حوزه دریای بالتیک و جنوب دریای چین را که در نزدیکی مرزهای روسیه و چین قرار دارند، ارائه داد.

این روزنامه در پایان نوشت: «با وجود این تهدیدها، صنعت دفاعی آمریکا اهتمامی به این موضوع نشان نمی‌دهد، نیروی دریائی نیازمند کشتی‌های بیشتر است نه موشک. نیروی هوایی نیز به جای هواپیماهای بدون سرنشین به جنگنده‌ها و هواپیماهای سرنشین‌دار نیازمند است».

فارن پالسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر