کد خبر: 836100 A

گروه‌های سیاسی عراقی خطاب به نخست‌وزیر و پارلمان:

گروه‌های سیاسی عراق از امضای سندی با مفاد اعطای مهلت ۴۵ روزه به دولت و پارلمان برای انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی مورد نظر تظاهرکنندگان خبر دادند.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، گروه‌های سیاسی عراق در نشستی به دعوت «عمار الحکیم»، رهبر ائتلاف «الحکمه» اعلام کردند که سندی را مبنی بر اعطای مهلت ۴۵ روزه به «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر و «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان این کشور برای انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی مورد نظر معترضان امضا کرده‌اند.

این گروه‌های سیاسی اعلام کردند که در صورت ناکامی دولت و پارلمان برای انجام اصلاحات، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان را برکنار و انتخابات زودهنگام برگزار خواهند کرد.

سند امضا شده به دعوت از نخست‌وزیر و رئیس پارلمان برای لزوم اجرای قوانین  از جمله انجام اصلاحات گسترده در سطح وزرا تصریح می‌کند.

این سند از نخست وزیر خواسته که عوامل کشتار تظاهرکنندگان و عملیات ربودن و حمله به رسانه‌ها را مشخص و نام آنها را برای افکار عمومی افشا کند.

در همین راستا ائتلاف نصر در پارلمان عراق به رهبری «حیدر العبادی» نیز با انتشار بیانیه‌ای شب گذشته اعلام کرد که امضای سند تشکل‌های سیاسی مشروط به تشکیل دولت جدید امضا شده است.

در این بیانیه آمده است: « سند تشکل‌های سیاسی به تاریخ شب گذشته مشروط به تشکیل دولت جدیدی امضا شده است که این تعهدات را عملی کرده و انتخابات زود هنگام برگزار کند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «همچنین باید قانون اساسی و کمیساریای انتخاباتی با مشارکت فعال مردمی اصلاح شده و کشتار و اصابت تظاهر کنندگان صلح‌طلب و ربوده شدن آنها محکوم شود».

ائتلاف نصر همه را به همبستگی برای خروج کشور از بحران فعلی و تحقق خواسته‌های مردم و سلامت کشور فرا خوانده است.

«مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا نیز از آمادگی کشورش برای تحریم هر یک از مسئولان عراقی خبر داد که فساد آنها اثبات شده و یا در کشتار و اصابت معترضان صلح‌طلب دخالت داشته‌اند.

وی گفت: «ما دست بسته نخواهیم نشست در حالی که مسئولان فاسد عراقی باعث رنج مردم این کشور می‌شوند».

عراق اصلاحات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر