کد خبر: 832891 A

برآوردهای اولیه حاکی از پیشتازی حزب سوسیالیست اسپانیا در انتخابات سراسری این کشور است.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، تخمین‌های اولیه از نتیجه انتخابات روز یکشنبه اسپانیا از پیشتازی حزب سوسیالیست به رهبری «پدرو سانچز» نخست‌وزیر این کشور حکایت دارد.

این در حالی است که بنا به برآوردهای اولیه، حزب سوسیالیست موفق به کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان آینده اسپانیا نشده است. حزب محافظه‌کار مردم پس از حزب سوسیالیست در جایگاه دوم قرار گرفته است.

برآوردهای اولیه همچنین نشان می‌دهد که حزب راست افراطی «بوکس» پس از سوسیالیست‌ها و حزب مردم بیشترین کرسی را در پارلمان آینده اسپانیا خواهد داشت. به نظر می‌رسد که حزب بوکس حدود ۵۰ کرسی در پارلمان آینده خواهد داشت. این حزب در انتخابات ماه آوریل با کسب ۲۴ کرسی برای اولین بار وارد پارلمان اسپانیا شد.

تخمین‌های اولیه از نتیجه انتخابات اسپانیا همچنین نشان می‌دهد که هیچ کدام از ائتلاف‌های مرسوم، ائتلاف احزاب چپ و ائتلاف احزاب راست، موفق به کسب ۱۷۶ کرسی لازم برای تشکیل دولت آینده نشده‌اند؛ امری که بیش از پیش آینده بحران سیاسی کنونی در اسپانیا را در هاله‌ای از ابهام فرو خواهد برد.

طبق برآوردهای اولیه حزب سوسیالیست در پارلمان آینده بین ۱۱۴ تا ۱۱۹ کرسی خواهد داشت. این در حالی است که تعداد کرسی‌های حزب مردم بین ۸۵ تا ۹۰ کرسی تخمین زده می‌شود.

پارلمان اسپانیا ۳۵۰ کرسی دارد. برآوردهای اولیه از نتیجه انتخابات روز یکشنبه در حالی منتشر شده که میزان مشارکت در انتخابات نسبت به دوره قبل کاهش یافته است.

شهروندان اسپانیا روز یکشنبه برای چهارمین بار طی چهار سال گذشته برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای رفتند.

 

انتخابات سراسری اسپانیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر