کد خبر: 831878 A

یک قاضی فدرال برزیل حکم آزادی رئیس‌جمهور چپ‌گرای پیشین این کشور از زندان را صادر کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، دیوان عالی برزیل، روز گذشته در حکمی حبس متهمان پس از رای اولین دادگاه تجدیدنظر و قبل از پایان تمام مراحل قانونی را لغو کرد و بر همین اساس یک قاضی فدرال حکم آزادی «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس‌جمهور پیشین این کشور را صادر کرد.

لولا داسیلوا در نخستین سخنرانی خود پس از آزادی در بیرون از زندان شهر جنوبی «کوریتیبا» عهد کرد که برای اثبات بی‌گناهیش بجنگد. وی همچنین پلیس و بخش‌هایی در قوه قضاییه را متهم کرد که می‌کوشند برای «چپ» پرونده‌سازی کنند.

رئیس‌جمهور پیشین برزیل خواستار برگزاری تجمع اتحادیه کارگران فلزکاری در حومه سائوپائولو در روز شنبه شد. وی همچنین گفته است به سراسر کشور سفر خواهد کرد.

طبق این گزارش، به رغم این که طبق قانون لولا داسیلو نمی‌تواند به عرصه سیاسی این کشور بازگردد اما آزادی او باعث ناخشنودی سرمایه‌گذاران شده است به نحوی که همزمان با خبر آزادی احتمالی لولا داسیلوا در روز پنجشنبه شاخص سهام «باوسپا» ۱.۸ کاهش یافت.

لولا داسیلوا بنیانگذار حزب کارگران برزیل، از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ میلادی، رئیس‌جمهوری برزیل بود. در این دوره، برزیل از رشد اقتصادی بالایی برخوردار بود و در عین حال،‌ سیاست مبارزه با فقر او نتایج مثبتی به همراه داشت.

در این میان، دادستان‌های برزیلی در سال ۲۰۱۴ میلادی تحقیقاتی را درباره فساد در شرکت نفت دولتی «پتروبراس» آغاز کردند.

این تحقیقات از فساد گسترده در پتروبراس پرده برداشت. در این پرونده، بسیاری از سیاستمداران از احزاب و جناح‌های مختلف متهم به فساد شده‌اند.

لولا داسیلوا متهم شده که در ازای دریافت یک آپارتمان ساحلی از شرکت مهندسی «او ای اس»، قرارداد این شرکت با پتروبراس را تسهیل کرده است.

وکلای مدافع لولا می‌گویند، این اتهامات بر اساس گفته‌های رئیس سابق شرکت مهندسی «او ای اس» تنظیم شده که خود متهم به فساد است.

 

لولا داسیلوا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر