کد خبر: 831723 A

مرجعیت دینی عراق نسبت به سوء استفاده عوامل داخلی و خارجی از اعتراض‌های مردمی که به این کشور آسیب خواهد زد، هشدار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز، نماینده آیت‌الله سید علی سیستانی مرجعیت عالی‌قدر دینی عراق امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهر کربلا متن بیانیه مرجعیت را قرائت کرد. 

در این بیانیه آمده است: «اعتراض‌های مردمی عراق همچنان ادامه دارد و در تصاویر درخشانی از شجاعت و ایثار و همبستگی تظاهرکنندگان بازتاب یافته است.».

در ادامه بیانیه آمده است: «نیروهای سیاسی که در رأس قدرت هستند، فرصت استثنائی را برای پاسخ به درخواست‌های مردم بر اساس نقشه راه مورد توافق همه در چارچوب زمانی معین در اختیار دارند، این فرصت نباید به تأخیر افتد چرا که کشور را در معرض خطرهای بزرگی قرار می‌دهد».

در این بیانیه تأکید شده است که اعتراض‌ها باید صلح آمیز باشد و نیروهای امنیتی در این راستا مسئولیت بزرگی را به عهده دارند و باید از توسل به زور و خشونت در برخورد با تظاهرکنندگان پرهیز کنند. 

آیت الله سیستانی در این بیانیه تأکید کرده‌اند که برخی عوامل و گروه‌های داخلی و خارجی در دوره‌های گذشته باعث آزار و اذیت و شکنجه مردم عراق شدند و امروز نیز تلاش می‌کنند از جنبش اعتراض‌آمیز مردمی برای تحقق اهداف خود سود جوئی کنند. بنابراین تظاهر کنندگان و دیگر افراد باید نسبت به سوء استفاده این عناصر آگاه باشند تا مسیر جنبش منحرف نشود.

در پایان این بیانیه نیز آمده است: «نیروهای مسلح ما و دیگر نیروهایی که در مبارزه علیه تروریسم داعش به آنها پیوستند، جان‌فشانی‌های زیادی از خود نشان داده و اکنون نیز نباید در جریان تظاهرات مردمی حرفی یا سخنی آزار دهنده علیه آنها گفته شود و ارزش فداکاری‌های آنها را از بین برد». 

 

 .

 

 

 

آیت الله سیستانی اعتراضات عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر