کد خبر: 831715 A

لاوروف:

وزیر امور خارجه روسیه امروز- جمعه- تأکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران به‌رغم رفتارهای غیر قابل قبول آمریکا اهمیت و اعتبار خود را از دست نداده است.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف»، ‌وزیر امور خارجه آمریکا امروز- جمعه- در کنفرانس سالانه منع گسترش سلاح هسته‌ای در مسکو تأکید کرد: «توافق هسته‌ای با ایران به‌رغم اقدام‌های غیر قانونی واشنگتن که همه از آن باخبر هستند،‌ اهمیت خود را از دست نداده است».

لاوروف در ادامه افزود: «این توافق توانست به تمام پرسش‌های آژانس بین‌المللی نسبت درباره برنامه هسته‌ای تهران پاسخ گفته و شفافیت بیشتری از برنامه هسته‌ای ایران ارائه دهد. این توافق همچنین بر حقوق مشروع و قانونی ایران برای گسترش فناوری صلح امیزی اتمی با نظارت آژانس تأکید کرد». 

وی تأکید کرد که مسکو معتقد است حفظ و پایبندی به توافق هسته‌ای به نفع همه کشورهاست و شرایط مطلوب را برای اجرای پایدار و کامل‌تر توافق در چارچوب زمانی تعیین شده فراهم می‌کند.

لاوروف در موضوع دیگر تصریح کرد که روسیه قصد پیوستن به معاهده منع تسلیحات هسته‌ای را ندارد.

وی گفت: «ما به دنبال ساخت جهانی عاری از سلاح هسته‌ای هستیم اما تحقق این هدف نباید یک طرفه باشد و از طریق روش‌های متکبرانه‌ای که این سند بر اساس آن بنا شده، صورت گیرد».

وزیر امور خارجه روسیه توضیح داد: «ما به این حقیقت اعتقاد داریم که نابودی کلامل سلاح هسته‌ای فقط در چارچوب خلع کل و کامل سلاح در شرایط تضمین امنیت برابر و غیر قابل تجزیه برای همه از جمله نسبت به دارندگان سلاح هسته‌ای بر اساس معاهده عدم انتشار سلاح امکان‌پذیر است». 

وی تأکید کرد که روسیه در پاسخ به اقدام‌های واشنگتن در خروج از معاهده منع موشکی در آگوست گذشته اقدام به گسترش موشک‌های کوتاه‌بُرد و میان‌بُرد کرده است. 

 

ایران آمریکا لاوروف توافق هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر