کد خبر: 830819 A

پایگاه خبری آناتولی، نسخه نهائی «توافق ریاض» را که قرار است امروز- سه شنبه- بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوبی با نظارت پادشاه و ولیعهد سعودی امضا شود، منتشر کرد.

به گزارش ایلنا، خبرگزاری آناتولی، نسخه نهایی توافق ریاض را که قرار است امروز -سه‌شنبه- بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوبی با نظارت «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه و «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی امضا شود، منتشر کرد.

این پیش‌نویس شامل چند بند اصلی بیشتر است که به ترتیبات سیاسی و اقتصادی و امنیتی و نظامی ضمیمه شده است.

مفاد توافق: 

تشکیل دولت صلاحیت‌های سیاسی با حداکثر ۲۴ وزیر که توسط رئیس‌جمهوری و در مشورت با نخست‌وزیر انتخاب می‌شوند و ساختار سیاسی و پست‌های وزارتی به صورت برابر بین استان‌های جنوبی و شمالی تقسیم می‌شود.

تمام نیروهایی که از آغاز ماه آگوست ۲۰۱۹ از مواضع و پایگاه‌های اصلی خود به سمت استان‌های عدن، ابین،‌ شبوه حرکت کردند با تمام افراد و سلاح‌هایشان به جایگاه‌های پیشین خود بازگردند و نیروهای امنیتی حکومت محلی در سراسر استان طی ۱۵ روز از تاریخ امضای این توافق جایگزین آنها می‌شوند. 

یکسان‌سازی نیروها و انضمام آنها به وزارت دفاع و صدور تصمیم‌های لازم و توزیع آنها بر اساس طرح‌های ارائه‌شده با نظارت مستقیم فرماندهی ائتلاف متجاوز عربی در یمن طی ۶ روز پس از تاریخ امضای توافق. 

 سازماندهی مجدد نیروهای ویژه و مبارزه با تروریسم در استان عدن و انتخاب اعضای جدید آن از بین نیروهای دولت مستعفی و تشکیلات وابسته به شورای انتقالی، آموزش این نیروها و تعیین فرمانده برای آنها و شماره‌گذاری آنها به عنوان نیروهای امنیتی وابسته به وزارت کشور.

 انتظار می‌رود که توافق ریاض امروز با نظارت پادشاه سعودی و ولیعهد این کشور و با حضور «عبدربه منصور هادی» رئیس دولت مستعفی یمن و نمایندگان شورای انتقالی در ریاض امضا شود.

توافق ریاض نسخه نهائی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر