کد خبر: 829021 A

رئیس‌جمهوری سوریه:

رئیس‌جمهوری سوریه با بیان این‌که ترکیه نماینده آمریکا در جنگ علیه سوریه بوده است، تأکید کرد اگر ترکیه خاک این کشور را ترک نکند پس تنها گزینه‌ای که برای ما باقی می‌ماند جنگ است.

به گزارش ایلنا، «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه، روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه‌های تلویزیونی «السوریه» و «الاخباریه السوریه»، گفت که دمشق درباره عملیات کشته شدن «ابوبکر البغدادی» رهبر گروه تروریستی داعش، فقط از طریق رسانه‌ها چیزهایی شنیده است.

رئیس‌‌جمهوری سوریه تصریح کرد، سوریه هیچ ارتباطی با عملیات قتل البغدادی نداشته است و مهم‌تر از این مساله این است که نمی‌داند «آیا این عملیات واقعا انجام شده است یا خیر».

وی تأکید کرد که «سناریوی ایالات متحده درباره عملیات قتل تروریست ابوبکر البغدادی بخشی از فریب آمریکاست و ما نباید تمامی آنچه که آنها می‌گویند را باور کنیم مگر اینکه دلیلی بیاورند».

بشار اسد خاطرنشان کرد، البغدادی در زندان‌های آمریکایی در عراق به‌سر می‌بُرد و او را آزاد کردند تا این نقش را بازی کند. رهبر داعش تولید خواهد شد تحت هر اسمی و یا هر شخص دیگری.

وی همچنین به اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا درباره استقرار نیروهای این کشور در مناطق نفت‌خیز سوریه در شمال شرقی کشور، گفت: «دونالد ترامپ بهترین رئیس‌جمهور آمریکا است نه به خاطر این که سیاست‌هایش خوب است بلکه به خاطر صراحتش، که اعلام کرده به خاطر نفت به سوریه آمده است و این مساله، حقیقت سیاست آمریکا است.»

اسد در ادامه گفت: «ترکیه، اشغالگر و وکیل آمریکا در جنگ بوده است و اگر اقدامات سیاسی در سبک و شیوه‌های مختلف آن نتیجه‌بخش نباشند و ترکیه خاک کشور را ترک نکند پس تنها گزینه‌ای که باقی می‌ماند جنگ است.»

وی در بخش دیگری از مصاحبه به جلسات کمیته قانونی اساسی سوریه اشاره کرد و گفت: «سوریه درباره تشکیل کمیته بررسی قانون اساسی هیچ امتیازی نداده است، هر آنچه که از کمیته بررسی قانون اساسی صادر شود و مطابق با مصلحت ملی باشد حتی در صورتی‌که تدوین قانون اساسی جدید باشد ما با آن موافقت خواهیم کرد. اگر ثمره فعالیت کمیته قانون اساسی، تعدیل قانون اساسی باشد اما حتی یک بند آن مغایر با مصلحت میهن باشد با آن مخالفت می‌کنیم.»

رئیس‌جمهوری سوریه همچنین گفت: «ما، روس‌ها و ایرانی‌ها در نبرد نظامی واحد و همچنین در نبرد سیاسی واحدی قرار داریم.»

 

ترکیه جنگ خاک رئیس جمهور سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر