کد خبر: 828834 A

سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد:

فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه، گفت که یکی از اعضای حلقه درونی سرکرده گروه تروریستی داعش، به او خیانت کرده و نیروهای آمریکایی را به مخفیگاهش راهنمایی کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی نیوز، «مظلوم عبدی»، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه، گفت که یکی از اعضای حلقه درونی «ابوبکر البغدادی»، سرکرده گروه تروریستی داعش، به او خیانت کرده و نیروهای آمریکایی را به مخفیگاهش راهنمایی کرد. 

عبدی نام این شخص را فاش نکرد، اما مقام‌های اطلاعاتی کُرد او را فردی عرب توصیف کرده‌اند که بستگان بسیار در داعش داشت. 

فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه گفت که انگیزه اصلی این فرد برای خیانت به البغدادی انتقام بوده است. 

وی گفت: «به گمانم خانواده‌اش فشار بسیاری به او می‌آوردند. بستگانش از سوی داعش مورد آزار قرار گرفته بودند و خودش هم دیگر اعتقادی به آینده این گروه نداشت. او می‌خواست از داعش و شخص البغدادی انتقام بگیرد.»

فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه افزود: «می‌شود گفت که او از نیروهای امنیتی بود، از نیروهای امنیتی شخص البغدادی که تحرکات او را سازماندهی می‌کرد.»

عبدی گفت که بخشی از کار این فرد «تامین امنیت مکان‌هایی بود» که البغدادی بنا بود در آن‌ها پنهان شود. این فرد محل اختفای البغدادی را حفظ کرده و حتی برای تایید هویت البغدادی نمونه‌هایی از لباس و خون او را نیز در اختیار آمریکایی‌ها قرار داده بود.  این کار البته آسان نبود. 

عبدی گفت: «البغدادی تمهیدات امنیتی را بسیار جدی می‌گرفت. هیچ‌گاه از تجهیزات ارتباطی با فناوری پیشرفته استفاده نمی‌کرد. هرجایی که می‌رفت، تجهیزات ارتباطی از دسترس خارج می‌شد، مگر در مورد آن‌هایی که مستقیما امنیت او را برعهده داشتند که این شامل گروهی کوچک از افراد می‌شد.»

عبدی گفت که پس از سال‌ها فرار، البغدادی حلقه نزدیکان بسیار کوچکی داشت: «خانواده‌اش، فرزندانش و بستگانش و خوهران برادرانش، حلقه‌ای مستحکم به دور او کشیده بودند». البغدای تنها به گروه کوچکی از افراد بیرون از این حلقه اجازه می‌داد که با او ملاقات کنند. یکی از آن‌ها همین جاسوس بود.

وی درباره این‌که چه زمانی نخستین‌بار با این جاسوس ارتباط برقرار شده حرفی نزد، اما عنوان کرد که در پنج ماه گذشته این رابطه وسعت گرفت و عمق بسیاری پیدا کرد. وی افزود: «ما تایید کردیم که البغدادی در ماه آوریل به ادلب رفته است.»

عبدی گفت: «این‌که البغدادی ادلب را برای پنهان شدن انتخاب کرده بود برای ما کاملا غیرمنتظره بود». وی گفت که ادلب منطقه‌ای است وسیع با تپه‌ها، دره‌ها و باغ‌های زیتون و چندیدن شهر و شهرک. در ادلب دیدار البغدادی و این جاسوس مدام صورت می‌گرفت. به گفته مقام‌های اطلاعاتی کُرد، او نمی‌توانست هر زمان که می‌خواهد با البغدادی دیدار کند، بلکه باید منتظر می‌ماند تا خبرش کنند. 

عبدی گفت که این فرد برای یافتن محل دقیق حضور البغدادی باید به حافظه و حواسش تکیه می‌کرد. محافظان البغدادی او را سوار یک خودرو و گاه تاکسی می‌کردند. بیشتر افرادی که با البغدادی ملاقات می‌کردند، در طول مسیر چشمان‌شان بسته بود، اما این جاسوس بسیار معتمد سرکرده داعش بود. مخافظان البغدادی تنها از او می‌خواستند تا از پنجره به بیرون خودرو نگاه نکند. 

عبدی گفت: «هنگامی که به محل اختفای البغدادی نزدیک می‌شدند، محافظان به او می‌گفتند که صندلی‌اش را پایین بیاورد تا بیرون را نبیند». با این اوصاف، عبدی گفت که این جاسوس باز هم می‌توانست بفهمد که موقعیت محل موردنظر کجاست و آیا داخل شهر است یا روستا یا فضای باز و یا میان درختان زیتون. 

این ژنرال کُرد گفت که با ورود به پناهگاه‌های نزدیک به هم البغدادی، جاسوس می‌توانست آزادنه اطرافش را ببیند. او شروع کرد به حفظ کردن جزئیات مخفیگاه، مانند تانکر قرمز رنگ روی سقف. 

عبدی گفت که این اطلاعات در اختیار کُردها قرار می‌گرفت و از طریق آن‌ها به اطلاع آژانس‌های اطلاعاتی آمریکایی می‌رسید. براساس این جزئیات بود که کماندوهای آمریکایی توانستند حمله خود را برنامه‌ریزی کنند. 

فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه افزود: «او اطلاعاتی درباره خود خانه، شکل آن و جزئیاتش در اختیار ما قرار داد.»

این جزئیات شامل آن تونلی هم می‌شد که البغدادی در آن خود را منفجر کرد. عبدی گفت: «دریافتیم که این خانه تونلی هم دارد. فهمیدیم که تعداد ساکنان این خانه چقدر است، چه تعداد محافظ در خانه هست و از ایست‌های بازرسی جبهه النصره در نزدیکی خانه نیز آگاه شدیم. تمام جزئیات امنیتی این خانه را دریافت کردیم.»

وی در ادامه عنوان کرد که سازمان اطلاعاتی آمریکا می‌خواست از صحت این اطلاعات مطمئن شود و از این‌که این منبع به خود البغدادی دسترسی دارد، اطمینان حاصل کند. عبدی در ادامه عنوان کرد که آمریکایی‌ها می‌خواستند مطمئن شوند که این ماجرا تله نیست. 

اینجا بود که جاسوس مذکور لباس و نمونه‌ای از خون البغدادی را دزدید و آمریکایی‌ها نیز آن را با نمونه دی‌ان‌ای او در سال‌های بازداشتش در عراق مقایسه کردند. 

عبدی گفت که این جاسوس لباس البغدادی را سه ماه پیش از یکی از خانه‌های پیشین وی دزدید. او البته درباره شیوه دستیابی به نمونه خون سخنی به میان نیاورد و تنها گفت که این نمونه خون نیز یک ماه پیش دریافت شد. عبدی گفت که هر دو این اجناس در آزمایش دی‌ان‌ای سربلند بیرون آمدند. 

عبدی گفت: «سیا اینجا بود که قضیه را جدی‌تر گرفت. شروع کردند به کار جدی در سوطح بالا.»

اما زمان‌بندی حمله به مخفیگاه البغدادی به‌علت تصمیم ناگهانی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، مبنی بر خروج نیروهایش از شمال شرقی سوریه به تاخیر افتاد. عبدی گفت که ناگهان توجه نیروهای کُرد بر محافظت از خود متمرکز شد. این در حالی است که البغدادی داشت آماده می‌شد که بار دیگر محل اختفای خود را جابجا کند. 

این فرمانده کُرد در ادامه افزود: «البغدادی خانه‌ای جدید برای خود در منطقه دره الفرات آماده کرده بود. خانه آماده بود و به نظرم بنا بود ۴۸ ساعت پس از روز حمله به این مخفیگاه جدید نقل مکان کند. این مخفیگاه جدید کاملا ناآشنا بود و چیزی راجع به آن نمی‌دانستیم.»

عبدی همچنین گفت که این جاسوس هنگام حمله نیروهای آمریکایی در مخفیگاه حضور داشت. مظلوم گفت: «او آنجا بود و به سلامت همراه با نیروهای آمریکایی از آنجا بیرون آمد».

مقام‌های آمریکایی به روزنامه واشنگن پست اعلام کردند که این فرد به احتمال زیاد تمام یا بخشی از جایزه ۲۵ میلیون دلاری را که برای سر البغدادی تعیین شده بود، دریافت خواهد کرد.

داعش ابوبکر البغدادی مظلوم کوبانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر