کد خبر: 828300 A

نخست‌وزیر عراق در پاسخ به دعوت رهبر جریان «صدر» مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام، از او خواست با رهبر سازمان «بدر» توافق کند.

به گزارش ایلنا به نقل از السومریه‌نیوز، در بحبوحه تظاهرات اعتراضی در عراق، که «مقتدی صدر» رهبر جریان «صدر» به استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام اصرار دارد، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر این کشور در نامه‌ای به وی نوشته است: «از من خواسته‌اید به پارلمان بروم و تحت چتر پارلمان، برگزاری انتخابات زودهنگام را تحت نظارت سازمان ملل متحد و کمیساریای جدید اعلام کنم، من از شما تشکر می‌کنم. حق هر رهبر و شهروند است که آنچه را مصلحت و منفعت ملی می‌داند، از نخست‌وزیر بخواهد و پیشنهاد ارائه‌شده ممکن است یکی از راه‌های خروج از بحران کنونی باشد.»

عبدالمهدی افزود: «این کافی نیست که نخست‌وزیر برای اعلام انتخابات زودهنگام به پارلمان برود و بلکه با استناد به (ماده ۶۴)، روال قانونی که وجود دارد که نخست‌وزیر باید از آن پیروی کند. انتخابات اولیه مستلزم آن است که رئیس‌جمهور با درخواست نخست وزیر را برای انحلال پارلمان موافقت و خواستار انتخابات زودهنگام طی ۶۰ روز شود و چنین امری جز با رأی اکثریت شورای نمایندگان محقق نمی‌شود.»

نخست‌وزیر عراق در ادامه تاکید کرد: «اگر هدف از انتخابات، تغییر دولت است، راه بسیار ساده‌تری وجود دارد و آن این که جنابعالی با برادر "هادی العامری" برای تشکیل دولت جدید توافق کنید که در آن صورت نخست‌وزیر می‌تواند استعفای خود را اعلام کرده و دولت جدید هم ماموریت خود را ظرف چند روز اگر نگوییم چند ساعت پس از این توافق آغاز کند. ولی مسئله انتخابات زودهنگام نامشخص است، این‌که چه‌ زمانی شرایط آن فراهم خواهد شد و این‌که آیا درباره تمام شروط آن توافق خواهد شد، اینها مسائل نامعلومی هستند که ممکن است ما را در برابر امور ناشناخته زیادی قرار دهد.»

انتخابات عراق برگزاری زودهنگام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر