سرخط خبرها:
کد خبر: 826705 A

اظهارات وزیر دفاع آمریکا در بدو ورودش به عراق، که اعلام کرده بود نیروهای آمریکایی خارج‌شده از سوریه در عراق می‌مانند، با واکنش رسمی بغداد مواجه شد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق بعد از دیدار با «مارک اسپر» وزیر خارجه آمریکا در بغداد، موضعش درباره حضور نیروهای آمریکایی خارج‌شده از سوریه به سمت عراق را تکرار کرد و متذکر شد که بغداد به نیروهای آمریکایی فقط اجازه  داده است که از سوریه از طریق عبور از عراق خارج شوند، و هیچ یک بدون تأیید دولت در عراق باقی نخواهد ماند.

عبدالمهدی در بیانیه‌ای بدون توضیحات بیشتر گفت: «ما تمام اقدامات قانونی را اتخاذ می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که سربازان آمریکایی مطابق مقررات از عراق خارج شوند.»

«نجاح الشمری» وزیر دفاع عراق نیز روز گذشته پس از دیدار با مارک اسپر، تأکید کرد که نیرو‌های آمریکایی که از سوریه به عراق منتقل شده‌اند ظرف چهار هفته این کشور را ترک خواهند کرد.

نالشمری در گفت‌وگو با «آسوشیتد پرس»، تصریح کرد که در مذاکرات با همتای آمریکایی خود دو طرف توافق داشتند که نیروهای آمریکایی به صورت «عبوری» در عراق حضور خواهند داشتند و «ظرف چهار هفته» به سمت کویت، قطر و یا ایالات متحده حرکت خواهند کرد.

نجاح الشمری افزود: «هواپیماهایی که قرار است سربازان آمریکایی را از عراق به خارج منتقل کنند، در حال حاضر وارد عراق شده‌اند.»

با این حال، وزیر دفاع آمریکا هم روز سه‌شنبه طی حضورش در عربستان سعودی، تأکید کرده بود که واشنگتن قصد ندارد این نیروها را به‌صورت طولانی‌مدت در عراق مستقر کند.

براساس توافق واشنگتن و بغداد، در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند. ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ نیروهای خود را از عراق خارج کرد، اما آنها پس از آنکه گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۱۴ بخش وسیعی از عراق را اشغال کرد، نیروهای آمریکایی دوباره به این کشور بازگشتند.

سوریه عراق وزیر دفاع خارج نیروهای آمریکایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر