کد خبر: 826703 A

پادشاه عربستان سعودی «فیصل بن فرحان آل سعود» را به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور منصوب کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی، روز چهارشنبه فیصل بن فرحان آل سعود را به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور منصوب کرد. 

انتصاب فیصل بن فرحان آل سعود به جای «ابراهیم بن عبدالعزیز العساف» در چارچوب تغییرات دیگر در کابینه دولت عربستان سعودی انجام شده است.

ابراهیم بن عبدالعزیز العساف پس از برکناری از سمت وزارت خارجه به عنوان وزیر مشاور دولت و عضو شورای وزیران منصوب شده است. وی ده ماه پیش به سمت وزیر خارجه عربستان منصوب شده بود.

«نبیل بن محمد العامودی» نیز از سمت وزیر حمل و نقل سعودی برکنار و به جای او «صالح بن ناصر بن العلی الجاسر» به عنوان وزیر حمل و نقل منصوب شد.

همچنین شمار دیگری از مدیران دولتی عربستان در روز چهارشنبه جابه‌جا شده‌اند.

وزیر خارجه جدید عربستان در چند ماه گذشته سفیر این کشور در آلمان بود و پیش از آن به عنوان مشاور سیاسی در سفارت عربستان در واشنگتن فعالیت داشته است.

فیصل بن فرحان آل سعود همچنین سابقه فعالیت در صنایع دفاعی عربستان دارد و مدتی نیز ریاست همکاری با شرکت هواپیمایی بوئینگ را برعهده داشته است.

تحلیلگران بر این باورند که جابه‌جایی وزیر خارجه عربستان می‌تواند در راستای بهبود چهره این کشور پادشاهی در عرصه بین‌المللی انجام شده باشد. مساله قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار و همچنین جنگ یمن به وجهه بین‌المللی این کشور لطمه زده است.

«نیل کوئلیام» یک محقق موسسه بریتانیایی «چنتام هاووس» در این‌باره گفت: »نگاه کنید به تیمی که در لندن و واشنگتن تشکیل شده و اکنون هم یک وزیر خارجه جدید (منصوب شده است) که به نوعی استحکام بیشتر شده است و یک تیم غرب‌گرا الان سر کار هستند.»

 

کابینه سعودی وزیر خارجه جدید عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر