کد خبر: 825365 A

الاخبار گزارش داد:

به‌رغم وعده دولت لبنان مبنی بر بودجه‌ای بدون کسری که نیاز به اعمال مالیات‌های جدید بر اقشار کم‌درآمد و متوسط ندارد، باید گفت آنچه که دولت از آن با نام دستاورد یاد می‌کند، بعید به نظر می‌رسد که مردم خشمگین را راضی کند.

به گزارش ایلنا به نقل از الخبار،‌ موج اعتراض‌ها دیگر به مرکز بیروت محدود نیست و تمام صحنه‌های لبنان را درگیر کرده است. از صیدا گرفته تا صور و النبطیه و البقاع و از جونیه و جبیل تا طرابلس و عکار و این صحنه یکی از غافلگیر کننده‌ترین رویدادها برای دولت و مردم لبنان به شمار می‌رود. 

مردم بسیار سرسخت شده‌اند و تمام احزاب و جریان‌های سیاسی بدون استثنا به دنبال راهکارهایی برای راضی کردن آنها هستند. 

تجمع‌های انسانی گسترده در مسیرها در تمام مناطق فراتر از تمام اقدامات موقتی و مسکن دولت است. موج اعتراض‌ها به آتشفشانی تبدیل شده که فقط اقدام‌های خاص و استثنائی می‌تواند آتش آن را خاموش کند و در موضوعات اصلاح و وقف اتلاف اموال و فساد قاطعانه عمل کند. 

وقایع سیاسی و مردمی در روز چهارم اعترا‌ض‌ها همچنان با علامت پرسش‌های فراوان درباره آینده لبنان روبه‌روست. 

مطمئناً، طوفان موجود شبیه هیچ قیام دیگری در تاریخ لبنان نیست، زیرا ضربه روحی بزرگی را به نخبگان حاکم وارد کرده است. 

این تحول کیفی در لبنان هر چند که هنوز طبقه حاکم آن را جذب نکرده اما آن را ناگزیر به ارائه پیشنهاداتی کرده که بخش بزرگی از اعضای کابینه پیش از این به انجام آنها راضی نشده بودند و این بر مکر دوباره دولت دلالت می‌کند.

در حالی که فشارهای سنگینی بر نیروهای شرکت کننده در لبنان تا پیش از ۲۴ ساعت از مهلت ارائه شده توسط «سعد الحریری»، نخست‌وزیر به شرکای خود برای اقدام به ارائه یک طرح جدی وجود داشت، اما منابع موثق گزارش دادند که برخی تحولات سیاسی روز گشته- یکشنبه- دوباره روحیه را به نخست وزیر بازگرداند و وی را به ارائه «ورقه اصلاحی» تشویق کرد. 

موضع «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا که از جنبش صلح‌آمیز حمایت کرده و دولت را به انجام اصلاحات جدی تشویق می‌کند، باعث شد الحریری احساس رو به بهبود داشته باشد. 

این منابع تأکید کردند که الحریری در مقابل استعفا که غربی‌ها از آن به دلیل ترس از ورود لبنان به وضعیتی مجهول ناراضی هستند، مقاومت می‌کند.

لبنان تظاهرات اصلاح قانون در فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر