کد خبر: 824472 A

وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد، نیروهای آمریکایی نقشی در ایجاد منطقه امن در شمال سوریه ایفا نخواهند کرد و برنامه خروج نیروهای نظامی از این منطقه ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا، روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد، هیچ نیرویی از واحدهای زمینی ایالات متحده در اجرای منطقه امن مشارکت نخواهد کرد، ولی ما همچنان با هر دو طرف یعنی ترکیه و «نیروهای دموکراتیک سوریه» در تماس خواهیم بود.

وزارت دفاع آمریکا و مقام‌های ترکیه پیشتر بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه مذاکراتی انجام دادند، اما دو کشور بر سر محدوده این منطقه امن و این که چه طرفی آن را کنترل کند، اختلاف داشتند.

وزیر دفاع آمریکا افزود که با همتای ترک خود تماس گرفته و بر ضرورت رعایت آتش‌بس موقت در شمال شرقی سوریه و حفاظت از غیرنظامیان در منطقه تحت کنترل نیروهای ترکیه تاکید کرده است.

وی در ادامه گفت که حفاظت از اقلیت‌های مذهبی و قومی در منطقه همچنان مورد در کانون توجه دولت آمریکا قرار دارد. این آتش‌بس یک گام بسیار ضروری برای حفاطت از اقلیت‌های آسیب پذیر است. 

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه جمعه گفته بود که ترکیه در چارچوب ایجاد «منطقه امن» ۱۲ پست دیده‌بانی در شمال شرقی سوریه ایجاد خواهد کرد، و منطقه امن مورد نظر ترکیه منطقه گسترده‌تری از آنچه که مقام های آمریکایی در خصوص آتش‌بس گفتند، در بر خواهد گرفت.

 

ایالات متحده دولت آمریکا سوریه وزیر دفاع نیروهای آمریکایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر