کد خبر: 823989 A

رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای، که ادبیاتی توهین‌آمیز و خارج از عرف دیپلماتیک دارد، به همتای تُرک خود نسبت به پیامدهای عملیات نظامی آنکارا در شمال شرقی سوریه هشدار داده و گفته است: «کله‌شق نباش.»

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای به «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، نسبت به پیامدهای عملیات نظامی آنکارا در شمال شرقی سوریه هشدار داده است.

ترامپ این نامه را در تاریخ ۹ اکتبر (۱۷ مهرماه) نوشته است یعنی روزی که ترکیه عملیات نظامی خود را در شمال شرق سوریه علیه مواضع شبه‌نظامیان کرد آغاز کرد.

ترامپ در این نامه نوشته است: «بیایید برای دستیابی به یک توافق خوب همکاری کنیم. شما مایل نیستید مسئول کشتار هزاران نفر باشید، من هم نمی‌خواهم مسئول نابود کردن اقتصاد ترکیه باشم، (قطعا این کار) را خواهم کرد.»

ترامپ افزوده است: «نمونه کوچکی از این را در جریان ماجرای کشیش برونسون به شما نشان دادم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه به دریافت نامه‌ای از «ژنرال مظلوم» فرمانده نظامی کُردهای سوریه اشاره کرده و از اردوغان خواسته است تا برای دستیابی به یک «توافق خوبی» همکاری کند.

دونالد ترامپ همچنین در این نامه گفته است: «اگر این کار را به شیوه‌ای درست و انسانی انجام دهید، تاریخ نگاهی مطلوبی نسبت به شما خواهد داشت چنانچه رویداد خوبی اتفاق نیفتد، از منظر تاریخ شما شیطان خواهید بود.»

وی نامه خود را به این جمله به پایان برده است: «کله‌شق نباش! احمق نباش! بعدا با شما تماس می‌گیرم.»

157125963177505800

کاخ سفید اصالت این نامه را تایید کرده است که به نظر می‌رسد این تایید و انتشار نامه از سوی کاخ سفید با هدف کاستن از انتقادات از ترامپ منتشر شده است.

در حالی‌که مقام‌های ترکیه هنوز اظهارنظری درباره نامه ترامپ به اردوغان نکرده‌اند.

 

نامه ترامپ به اردوغان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر