کد خبر: 822627 A

دولت لبنان که پیشتر نیز گرفتار تنش‌ها و اختلاف‌های بسیار بود، اکنون بار دیگر بر سر مساله سفر وزیر خارجه این کشور به سوریه دچار شکاف شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه دیلی استار، دولت لبنان که پیشتر نیز گرفتار تنش‌ها و اختلاف‌های بسیار بود، اکنون بار دیگر بر سر مساله سفر وزیر خارجه این کشور به سوریه شاهد شکاف است.

پس از آن‌که «جبران باسیل»، وزیر خارجه لبنان خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شد، «سعد الحریری»، نخست‌وزیر این کشور از این سخنان انتقاد کرد و دیگر احزاب هم مخالفت خود را با عادی‌سازی روابط با دمشق اعلام کردند. این ماجرا البته شامگاه گذشته -‌یکشنبه- همچنان ادامه داشت و باسیل اعلام کرد که برای بازگرداندن پناهجویان سوری در لبنان بناست به دمشق سفر کند. این اقدام البته به‌منزله بی‌اعتنایی به موضع حزب «المستقبل»، حزب «نیروهای لبنان» (القواة البنانیة) و حزب «سوسیالیست پیشرو» است که مخالف عادی‌سازی روابط با دولت سوریه هستند. 

سعد الحریری پیشتر اعلام کرده بود که اظهارات باسیل در نشست اضطراری اتحادیه عرب ارتباطی با موضع دولت ندارد. سوریه از سال ۲۰۱۱ از عضویت در اتحادیه عرب محروم شده است.

نخست‌وزیر لبنان همچنین اعلام کرد که این کشور همچنان به رای اتحادیه عرب درباره جنگ هشت ساله در سوریه متعهد است. دفتر سعد الحریری درباره موضع لبنان پس از اظهارات وزیر خارجه کشورش در نشست اضطراری اتحادیه عرب گفت: «باید تاکید کرد که لبنان همچنان به نظر اتحادیه عرب در زمینه بحران سوریه و همچنین آخرین بیانیه که در قاهره قرائت شد، متعهد است.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «موضع دولت لبنان در قبال عملیات اخیر ترکیه در سوریه در بیانیه وزارت خارجه مطرح شده است.»

اتحادیه عرب جبران باسيل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر