کد خبر: 820594 A

در نخستین گفت‌وگوی سیاسی دفتر امور سیاسی و گفت‌وگوهای دبیرخانه شورای همکاری و اداره امور سیاسی و صلح سازمان ملل شورای همکاری مسائل مهم منطقه چون موضوع فلسطین و نقش محوری ایران در منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رسمی بحرین،  دفتر سیاسی و گفت‌وگوهای دبیرخانه شورای همکاری کشورهای خلیج‌فارس برای نخستین بار با اداره امور سیاسی و صلح سازمان ملل گفت و گو کردند.  

در این رایزنی‌ها مسائل مهم منطقه از جمله مسأله فلسطین، نقش ایران در منطقه، ‌تهدید ناوبری بین المللی در خلیج‌فارس و حمله به تأسیسات نفتی عربستان و نیز وضعیت کشورهای سوریه،‌ عراق، لیبی، یمن و وسودان مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار «عبدالعزیز حمد العویشق»، معاون دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در امور سیاسی و گفت‌و‌گوها به نمایندگی از دبیرخانه و نیز هیأتی از سوی دبیرخانه و دفتر آن در نیویورک حضور داشتند. 

هیأت سازمان ملل نیز به ریاست «خالد محمد خیاری» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور آسیا، غرب آسیا و اقیانوس آرام در دایره امور سیاسی و صلح، در این جلسه حضور داشت. 

عویشق تأکید کرد که برگزاری نخستین جلسه گفت‌وگو بر این اساس که شورای همکاری خلیج‌فارس شریک سازمان ملل در تقویت صلح و امنیت در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی است، برگزار شده و هدف آن اجرای یادداشت تفاهم امضا شده بین دو طرف در دسامبر ۲۰۱۸ بوده است. 

وی تأکید کرد که در این نشست برای برنامه کاری مشترک بین دوره (۲۰۲۴- ۲۰۱۹م) با هدف اجرای یادداشت تفاهم مذکورتوافق شده است.

این طرح شامل برگزاری رایزنی‌های سیاسی دوره‌ای و همکاری در زمینه‌های مهم و مشترک می‌شود. 

سازمان ملل شورای همکاری گفت و گوی سیاسی شوراهی هکاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر