کد خبر: 820130 A

اظهارات شماری از مقام‌های پیشین آمریکا نشان از آن دارد که درخواست کمک از کشورهای خارجی برای اثرگذاری بر انتخابات سابقه‌ای طولانی در سیاست این کشور دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، در حالی که دموکرات‌ها تلاش دارند «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، ‌را به‌خاطر درخواست کمک از کشورهای خارجی برای انتخابات ۲۰۲۰ استیضاح کنند، اظهارات شماری از مقام‌های پیشین این کشور نشان از آن دارد که این اقدام‌ها سابقه‌ای طولانی در سیاست این کشور دارد. 

«تاکر کارلسن»، مجری شبکه فاکس نیوز، از متن گفت‌وگوی میان «بیل کلینتون»، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور و «تونی بلر»، نخست‌وزیر وقت بریتانیا، در فوریه سال ۲۰۰۰ سخن به میان آورد. در آن سال، «ال گور»، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا با «جرج بوش پسر»، رئیس پیشین کاخ سفید، برای تصدی پست رئیس دولت رقابت می‌کرد و کلینتون طی تماسی با همتای بریتانیایی‌اش از او خواست تا لطفی بهش بکند. 

کارلسن گفت: «بارها شنیده‌ایم که تا به حال سابقه نداشته که رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با رهبری خارجی به دنبال نفع شخصی و سیاسی بوده باشد. خب، از قرار معلوم، این اتفاق پیشتر هم افتاده است.»

وی در ادامه گفت: «در سال ۲۰۰۰، بیل کلینتون در گفت‌وگو با تونی بلر از او خواست تا در مشاجره میان شرکت بریتیش ایر ویز و دو ناو هواپیمابر پادرمیانی کند. رئیس‌جمهوری وفت آمریکا رک‌تر از ترامپ این درخواست را مطرح کرد.»

کارلسن ادامه داد: «در این گفت‌وگو لینتون گفت: در فصل سیاسی، حل‌وفصل این مسئله خیلی مهم است. اگر بتوانید کسی را مسئول حل این کار کنید ممنونم می‌شوم. تونی بلر هم در جواب گفت که این کار را می‌کند.»

این مجری گفت: «حالا این چیز مهمی است؟ راستش نه! آیا سراسر سیاسی است؟ آیا تلاش برای استفاده از کشوری خارجی برای تاثیر گذاشتن بر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری است؟ البته که همین‌طور است!»

 

بیل کلینتون تونی بلر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر