کد خبر: 819562 A

بر اساس نتایج غیر رسمی انتخابات پارلمان تونس حزب اسلامی «النهضة» با اختلاف کمی نسبت به رقیب خود حزب قلب تونس در صدر قرار دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، بر اساس نظر سنجی مؤسسه «سیگما کنزای» از رأی‌دهندگان انتخابات پارلمان تونس پس از خروج از مراکز رأی گیری، حزب اسلام گرای «النهضة» با کسب ۱۷.۵ درصد آرا پیشتاز است و رقیب آن حزب «قلب» تونس با کسب ۱۵.۶ درصد آرا با اختلاف کمی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است که این امر مسیر تشکیل ائتلاف حاکم را ناهموار می‌کند. 

اگر حزب النهضة در صدر قرار گیرد، پارلمان به شدت چند شاخه شده و این حزب برای تشکیل اکثریت به ائتلاف با بسیاری از احزاب رقیب و مستقل نیاز خواهد داشت. 

هر یک از دو حزب مذکور پیش از این پیشتازی خود را در انتخاتبات اعلام و تأکید کرده بودند به حزب رقیب برای تشکیل دولت ائتلاف نخواهند کرد. 

این سومین انتخابات آزاد تونس از زمان انقلاب سال ۲۰۱۱ بوده و کمیسر انتخاباتی این کشور میزان حضور رأی دهندگان در این انتخابات را ۴۱ درصد اعلام کرده است. بنا بر این نارضایتی عمومی از شکست دولت‌های ائتلافی برای حل مشکلات مزمن اقتصادی باعث ناامیدی مردم شده است.  

 

انتخابات تونس حزب النهضة الاسلامیة
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر