کد خبر: 818576 A

منابع دیپلماتیک:

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک و آگاه اعلام کرد که عربستان در حال حاضر گزینه آتش‌بس در یمن را به صورت جدی بررسی می‌کند و ولیعهد سعوی به دنبال راهکاری برای برون‌رفت از بحران یمن است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، منابع آگاه و دیپلماتیک اعلام کردند که عربستان سعودی به صورت جدی موضوع آتش‌بس در یمن را روی میز گزینه‌های خود قرار داده است. یک منبع دیپلماتیک اروپایی نیز اعلام کرد که «محمد بن سلمان»، ‌ولیعهد سعودی می‌خواهد از یمن خارج شود و بنابراین ما با باید راهی را برای او پیدا کنیم که در عین حفظ آبرو از این بحران خارج شود. 

رویترز به نقل از برخی منابع اعلام کرد که حملات هوایی عربستان به مناطق تحت کنترل انصار الله در یمن به صورت چشمگیری کاهش یافته و این خود فال نیکی برای دستیابی زود هنگام به راه حل بحران است. 

یک مقام آگاه منطقه نیز تأکید کرد که عربستان گزینه پیشنهادی انصار الله را که دیپلمات‌های غربی نیز از آن برای اقناع ریاض نسبت به تغییر مسیر خود استفاده می‌کنند، بررسی کرده و به نظر می‌رسد که از آن استقبال کند.

یک مقام نظامی نزدیک به انصار الله نیز اعلام کرد که عربستان از طریق واسطه با «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن نیز تماس گرفته است اما هنوز به توافقی نرسیده‌اند. 

یک مقام دیپلمات دیگر گفت که موافقت عربستان با توقف حملات هوایی به مفهوم پایان جنگ است، چرا که عربستان توانائی میدانی گسترده‌ای ندارد. 

جنبش انصار الله یمن دو هفته گذشته پیشنهاد توقف حملات موشکی و پهپادی به عربستان را در صورت اقدام مشابه عربستان به عنوان گامی در راستای صلح ملی فراگیر ارائه  داده است. 

این جنبش، عربستان را به حملات فرامرزی در صورت عدم اهتمام نسبت به طرح‌های ابتکار صلح تهدید کرده است. 

بن سلمان چند روز گذشته در مصاحبه با شبکه «سی بی اس» گفت که پیشنهاد انصارالله گامی مثبت در راستای گفت‌وگوی سیاسی است و عربستان از هر ابتکار عملی برای حل سیاسی بحران یمن استقبال می‌کند.

ریاض پیش از این تهدید کرده بود که به حمله علیه انصارالله ادامه می‌دهد اما پس از گذشت دو ماه و در سایه از دست دادن عملی شریک خود امارات به نظر می‌رسد که ریاض از گزینه‌های دیگر غیر از جنگ استقبال می‌کند. 

یمن آتش بس منابع دیپلماتیک عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر