کد خبر: 818304 A

وزیر دفاع ترکیه طی تماسی تلفنی با همتای آمریکایی خود، اعلام کرد که اگر ایالات متحده در ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه تعلل کند آنکارا به همکاری با واشنگتن در این زمینه پایان می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای، از گفت‌وگوی تلفنی «خلوصی آکار» وزیر دفاع این کشور با همتای آمریکایی‌اش «مارک اسپر» در روز پنجشنبه با محوریت سوریه، خبر داد.

طبق این بیانیه، آکار در این گفت‌وگوی تلفنی به اسپر تأکید کرده که ترکیه درصدد است تا در شرق رود فرات یک «منطقه امن» به عرض ۳۰ کیلومتر ایجاد کند.

وزیر دفاع ترکیه هشدار داده است: «در صورتی‌که تاخیری در روند ایجاد منطقه امن ایجاد شود، آنکارا به تلاش‌ها و گشت‌زنی‌های مشترک با آمریکا پایان خواهد داد.»

آکار گفته است:«متاسفانه بسیاری از انتظارات ما نسبت به ایجاد منطقه امن برآورده نشده است. هرگونه همکاری را با متحدان خود برای حل مشکل موجود در مرزهای‌مان با صبوری انجام می‌دهیم. ترکیه هرگز اجازه ایجاد یک کریدور تروریستی در مرزهای جنوبی خود را نخواهد داد.»

پیش از این در روز پنجشنبه، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه با محتمل دانستن شکست تلا‌ش‌های ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، هشدار داد که ترکیه برای دست یافتن به نتیجه مورد نظر خود آماده اقدام است.

چاووش‌اوغلو گفت: «ما فکر می‌کنیم فرایند فعلی با آمریکا ما را به نقطه‌‌ای که مورد نظرمان است، نخواهد رساند. اطلاعاتی که به دست‌مان می‌رسد نیز گویای همین موضوع است.

او اضافه کرده است، ما می‌بایست گا‌م‌هایی برای پاکسازی مناطق مجاور مرزهای‌مان از سازمان‌های تروریستی و همچنین بازگشت مهاجران برداریم.»

آمریکا و ترکیه برای ایجاد یک منطقه امن مذاکراتی داشته‌اند. این منطقه امن محدوده‌ای تا ۱۴ کیلومتری در عمق خاک سوریه را در برمی‌گیرد و همچنین وجود سلاح‌های سنگین در محدوده‌ای تا عمق ۲۹ کیلومتری خاک سوریه ممنوع خواهد بود.

ترکیه و آمریکا در حال حاضر بر سر محدوده این منطقه امن و این که چه کشور آن را کنترل کند، اختلاف دارند.

منطقه امن در سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر