کد خبر: 817555 A

نخست وزیر عراق از آغاز تحقیقات مستقیم درباره حوادث خشونت‌بار تظاهرات روز گذشته بغداد خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسکای نیوز عربی،‌ «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت عراق از مخالفت تظاهرات‌کنندگان با عملیات خرابکارانه قدردانی و تأکید می‌کند که اولویت دولت بر تحقق انتظارات مشروع مردم و پاسخ به هر نوع خواسته عادلانه متمرکز است.

عبدالمهدی تأکید کرد که دولت از همان ابتدا به وضع راهکارهای ریشه‌ای و حقیقی برای بسیاری از مشکلات ده‌ها ساله مشتاق بوده و در حال حاضر نتایج مورد نظر محسوس است. 

 در همین راستا ریاست پارلمان عراق نیز اعلام کرد که دو کمیته مجلس را مکلف به انجام تحقیق در حوادث خشونت‌بار تظاهرات روز گذشته کرده است. کمیته حقوق بشر پارلمان عراق تأکید کرد که سرکوب تظاهرات صلح‌آمیز واکنشی اشتباه بوده است. 

ریاست پارلمان عراق اعلام کرد: «دو کمیته امنیت و دفاع و حقوق بشر مجلس را مکلف به انجام تحقیق درباره حوادث تظاهرات میدان التحریر کردم».

در ادامه بیانیه ریاست پارلمان ضمن دعوت از نیروهای امنیتی برای حفظ خویشتن‌داری و عدم توسل به زور در برخورد با تظاهرکنندگان آمده است: «ماده ۳۸ قانون اساسی بر آزادی تظاهرات صلح‌آمیز تأکید می‌کند».

در این بیانیه همچنین از تظاهر کنندگان خواسته شده که در بیان خواسته‌های خود پایبند قوانین صلح باشند و با نیروهای امنیتی  درگیر نشده و اموال عمومی و خصوصی را حفظ کنند. 

بر اساس این گزارش، روز گذشته -سه‌شنبه- در یک بیانیه رسمی اعلام شد که در تظاهرات مردم بغداد علیه فساد و ضعف خدمات عمومی یک نفر کشته و ۲۰۰ نفر از جمله ۴۰ نیروی امنیتی زخمی شدند.

بغداد تظاهرات عبدالمهدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر