کد خبر: 816449 A

یادداشتی از مصدق مصدق‌پور؛

اسناد افشاگر سعودی در مورد قتل محافظ پادشاه غیرقابل اتکاء و استناد است و اساساً باید ریشه حذف وی را در گارد ملی عربستان جست‌وجو کرد.

« مصدق مصدق‌پور» تحلیلگر مسائل کشورهای حاشیه خلیج‌فارس طی یادداشتی برای ایلنا به تشریح ابعاد قتل محافظ شخصی پادشاه عربستان پرداخت که در ادامه از نظر می‌گذرد:

کشته شدن «عبدالعزیز الفغم» که سال‌هاست به عنوان محافظ شخصی ملک سلمان (پادشاه عربستان) مشغول به کار بوده، دارای ابعاد پنهان و پیدای بسیار زیادی است که موجب می‌شود اظهارنظر درباره آن مشکل شود؛ چراکه داده‌های موجود نشان می‌دهد هیچ سازماندهیِ درون تشکیلاتی یا تسویه حساب شخصی در این میان وجود ندارد. باید متوجه بود که عبدالعزیز الفغم فارغ‌التحصیل دانشگاه گارد ملی عربستان بوده و حدود ۳۰ سال محافظ ملک عبدالله بوده است. او در فهرست ارزیابی محافظان شخصیت‌های جهان، رتبه اول را از حیث عملکرد کسب کرده و کارنامه کاری او باعث شده تا او در حلقه اول دربار آل‌سعود و به عنوان محافظ ملک سلمان مشغول به کار شود. پدر عبدالعزیز الفغم هم چندین سال محافظ ملک عبدالله بوده و از این جهت خانواده او را به عنوان یکی از مهمترین چهره‌های گارد ملی عربستان می‌دانند.

سال گذشته ملک سلمان با دیدن رتبه بالای او در رده‌بندی محافظان شخصیت‌های جهان درجه سرلشگری را به عبدالعزیز الفغم اعطاء کرد ونفوذ و جایگاهش در گارد ملی عربستان به بالاترین حد رسید. برخی‌ معتقدند ارتقاء درجه او و نفوذش در دربار سعودی باعث شده بود نسبت به وی حسادت‌های زیادی صورت بگیرد. عبدالعزیز الفغم معتقد بود که افتخارش «بستن بند کفش پادشاه عربستان» است و از این جهت احتمال دارد نزدیک شدن وی به پادشاه عربستان باعث حذف وی شده باشد که این موضوع در حد گمانه‌زنی است و سند قوی برای اثبات آن وجود ندارد. واقعیت این است که هیچ اطلاعاتی مبنی بر اختلاف سرلشگر عبدالعزیز الفغم با محمدبن سلمان (ولیعهد عربستان) یا طیف‌بندی میان آنها وجود ندارد. به این جهت است که نمی‌توان با قطعیت گفت قتل وی با برنامه‌ریزی او صورت گرفته است.

بر اساس اطلاع‌رسانی پلیس عربستان و دستگاه امنیتی این کشور، شخصی به نام «ممدوح بن مشعل آل علی» وی را به قتل رسانده است. گویا درگیری لفظی میان دو طرف منجر شده تا او از سوی ممدوح مورد هدف قرار بگیرد و بعد از رساندن وی به بیمارستان کشته شده است. سپس نیروهای امنیتی برای بازداشت ضارب اقدام کرده‌اند که در نهایت به دلیل عدم تسلیم مقابل نیروهای مذکور با ضرب گلوله کشته شده است. این فرآیند چگونگی رخداد حادثه مذکور  بوده که از سوی رسانه‌های عربستان گزارش شده است. در مقابل «مجتهد» افشاگر سعودی مدعی است که عبدالعزیز الفغم با طرح و نقشه ولیعهد عربستان به قتل رسیده که به اعتقاد ناظران مسائل عربستان، این تحلیل هم نگاهی دیگر به این پرونده است. سوال اصلی این است که در قاتل چگونه در محل ملاقات سرلشگر عبدالعزیز الفغم که توسط نیروهای امنیتی جده پوشش داده شده، موفق به ورود شده است؟

احتمال اینکه قاتل نفوذی بوده و توانسته به راحتی وارد مکان استقرار عبدالعزیز الفغم شود، زیاد است اما واقعیت این است که نمی‌توان به ادعای مجتهد تکیه کرد. اینکه یک آدرس توئیتری چنین سناریوهایی را مطرح کند، نمی‌تواند دلیلی بر واقعیت مطالب باشد. مجتهد سال‌هاست که می‌گوید بن‌سلمان روزی پدرش را خواهد کُشت و به جای آن بر عربستان حکومت خواهد کرد اما هیچگاه از دالان‌های تاریک دربار سعودی سخن نگفته یا یک زمان مشخص را مطرح نمی‌کند. رسانه‌های ما نباید ساده‌لوحانه به این داده‌ها دل خوش کنند یا آن را جدی بگیرند بلکه استناد به داده‌های آن عموماً خروجی خاصی در بر ندارد.

عربستان سعودی ملک سلمان گارد ملی عربستان سعودی محمدبن سلمان عبدالعزیز الفغم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر