کد خبر: 816048 A

دولت فعلی آمریکا تحقیقات درباره موضوع ایمیل وزیر امور خارجه اسبق این کشور را که به علاقه رئیس جمهور در حمله به رقیب خود در انتخابات ۲۰۱۶ برمی‌گردد، افزایش داده است.

به گزارش ایلنا به نقل از واشنگتن پست، دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا تحقیقات درباره ایمیل «هیلاری کلینتون» وزیر اسبق امور خارجه این کشور را افزایش داده است و ظاهرا این موضوع به علاقه ترامپ به حمله به رقیب اتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ باز می‌گردد.

این موضوع که احتمالا کلینتون در دوره وزارت خارجه از ایمیل و سرور خصوصی استفاده کرده ترامپ را بارها به طرح این مسأله سوق داده است که او مستحق زندان است و باید حبس شود. 

«جیمز کومی»، مدیر سابق دفتر تحقیقات فدرال (اف بی آی) پس از انجام تحقیق درباره پرونده کلینتون، اتهامی را علیه وی صادر نکرد اما تأکید کرد که رفتارهای وی نشان‌دهنده جسارت اوست.

واشنگتن پست گزارش داد که بازرسان وزارت خارجه به همراه ۱۳۰ مسئول طی هفته‌های گذشته درباره ایمیل‌های کلینتون که چند سال پیش که در قالب محرمانه طبقه‌بندی شده بودند، تحقیق کردند، اما همه آنها سرانجام به ایمیل شخصی و غیر امنیتی او بازگشته‌اند. 

این روزنامه به نقل از مقام‌های فعلی و پیشین گزارش داد که بازرسان وزارت خارجه بیش از یک سال و نیم گذشته با کارمندان در این باره تماس گرفتند، اما این پرونده به بعد موکول شد و در آگوست گذشته مجدداد باز شد. 

یک مقام بلند پایه وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت: «این موضع هیچ ارتباطی با شخص موجود در کاخ سفید (ترامپ) ندارد ... این به زمانی باز می‌گردد که میلیون‌ها ایمیل مود بررسی قرار گرفت درست سه سال و نیم پیش».

این تلاش‌های جدید دولت آمریکا درست با آغاز روند تحقیق دموکرات‌ها درباره تلاش ترامپ برای اعمال فشار بر «ولودیمیر زلنسکی»، برای ارائه اطلاعات درباره «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ همزمان شده است.

مسئولان وزارت خارجه تکذیب می‌کنند که اهداف این تحقیق مجدد، سیاسی باشد.

اما یک مقام بلندپایه آمریکایی گفت که به نظر می‌رسد تحقیق مجدد درباره ایمیل کلینتون ابزاری دست جمهوری‌خواهان برای لکه‌دار کردن چهره مجموعه بزرگی از دموکرات‌ها در زمینه سیاست خارجی است.

اما به نظر می‌رسد اشخاصی که پیام‌هایی را درباره تحقیق به هیلاری ارسال کرده‌اند، با خطر تعقیب قانونی مواجه نیستند.

پرسش‌های فراوانی درباره نحوه برخورد ترامپ با همین اطلاعات محرمانه مطرح است. برای مثال گزارش‌هایی در گذشته ارائه شد که ترامپ اطلاعات بسیار محرمانه‌ای را درباره گروه تروریستی داعش به مقام‌های بلند پایه روس در نشست ماه می ۲۰۱۷ افشا کرده است. 

به کنگره گزارش شده است که حدود ۲۵ مقام کاخ سفید از جمله مستشار ارشد ترامپ از اظهارات امنیتی برخوردار شده‌اند.

کلینتون پیش از این دلیل شکستش در انتخابات را باز شدن پرونده ایمیل شخصی او چند روز پیش از برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۶ توسط «اف‌بی‌آی» اعلام کرده بود.

 

انتخابات ایمیل رئیس جمهور وزیر امور خارجه هیلاری کلینتون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر