کد خبر: 814861 A

رئیس‌جمهور عراق در مجمع عمومی سازمان ملل:

رئیس‌جمهور عراق گفت: داعش پروژه‌ای شیطانی برای نابودی عراق و جهان بود. عراق با بسیج نیروهای خود جانفشانی‌های بسیاری کرده است و ائتلاف جهانی و دوستان‌ما در این زمینه با ما همکاری کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، «برهم صالح»، رئیس‌جمهوری عراق، در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد.

وی در سخنرانی خود گفت: «آقایان و خانم‌ها، باعث افتخار است که در خدمت شما باشم به نام عراق. از زمان تشکیل، سازمان ملل در جهت استقرار صلح و بهبود اوضاع انسان‌ها قدم برداشته است. این مسیر پر است از دستاوردها و همچنین موانع پیش رو. باید با همکاری یکدیگر در راستای توسعه آموزش، بهداشت و بهبود شرایط انسان قدم برداریم.»

صالح گفت: «امروز از امیدهای مردم با شما حرف می‌زنم، امید به نابودی تروریسم و استقرار امنیت. نه‌تنها در عراق بلکه در سراسر خاورمیانه. تروریسم کشور ما را نابود کرده است. داعش پروژه‌ای شیطانی برای نابودی عراق و جهان بود. عراق با بسیج نیروهای خود جانفشانی‌های بسیاری کرده است و ائتلاف جهانی و دوستان‌ما در این زمینه با ما همکاری کرده‌اند. تاریخ شهادت خواهد داد که عراق با اتحاد در زمینه این گروه تکفیری و نابودی آن قدم برداشته است. توسعه در عراق در مسیر خوبی قرار دارد و رو به جلو حرکت کرده است. باید براساس این پیشرفت‌ها در جهت امنیت گام برداریم. مردم عراق ۴۰ سال رنج برده‌اند و سرکوب‌های گوناگون و نسل‌کشی‌هایی چون بمباران حلبچه را پشت سر گذاشته‌اند. شاید دیگر کشورها چون ما رنج نبرده باشند.»

رئیس‌جمهور عراق یادآور شد: ما همچنین، براساس قانون اساسی‌مان در جهت رفع تنش‌ها میان دولت مرکزی و دولت کردستان قدم برمی‌داریم. با این حال، چالش‌ها همچنان برجا هستند. به‌رغم پیروزی بر تروریسم، نیازمند همکاری جهانی هستیم تا بر شرایط ایجاد و تکثیر تروریسم فائق آییم. مسئولیت جهانی است که در زمینه بهبود اوضاع و بازسازی مناطق آسیب‌دیده قدم برداریم. پیروزی بر داعش مهم است اما نباید از یاد برد که تروریست‌هایی هستند که همچنان تلاش دارند پا بگیرند. نباید از تروریسم در مناطقی چون سوریه نیز غافل شد.

برهم صالح تاکید کرد: تروریسم از تنش‌های سیاسی بهره می‌برد و باید در جهت پر کردن این حفره‌ها قدم برداریم. کشورهای خاورمیانه مدام درگیر جنگ هستند. باید تلاش‌های خود را سازمان دهیم تا بر این دوره فائق آییم. وضعیت سوریه نیازمند آن است که تلاش‌های خود را افزایش دهیم تا مردم سوریه بتوانند به صلح و امنیت و آزادی برسند تا بتوانند بدون مداخله زندگی خود را ادامه دهند. همچنین باید به راه‌حلی مصالحه‌آمیز در زمینه صلح در فلسطین دست یابیم و به تشکیل دولت مستقل فلسطینی دست یابیم. اشغال بلندی‌های جولان را محکوم می‌کنیم و معتقدیم که این اقدام ناامنی را تشدید می‌کند. بحران یمن منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. حمایت از مردم یمن برای رسیدن به راه‌حلی سیاسی در جهت استقرار صلح اولویت ماست. حمله به تاسیسات عربستان مایه نگرانی است. امنیت ما در گرو امنیت خلیج فارس است و جامعه جهانی باید در جهت کاهش تنش‌ها قدم بردارد.

وی با بیان اینکه وضعیت جهان بسیار خطرناک است، گفت: باید از جنگ دست برداریم و دیگر نیازی به جنگ در منطقه نداریم. آخرین جنگ با تروریسم همچنین ادامه دارد. موضع ما واضح است، باید با گفت‌وگو تنش‌ها را حل‌وفصل کرد. ما باور داریم که مبارزه با تروریسم و جنگ‌گرایی و حرکت در جهت صلح و توسعه در اولویت قرار دارد و این به درک متقابل نیاز به احترام به حاکمیت کشورها دارد. بدین ترتیب است که می‌توانیم آینده روشنی را برای پسران و دختران‌مان شکل دهیم.

برهم صالح تاکید کرد: عراق اکنون متعهد است که در جهت ثبات حرکت کند. کشور ما نقش مهمی در منطقه دارد و منافع ژئوپولتیک و سیاسی بسیاری در اینجا دارد. عراق همسایه‌های عرب و مسلمان بسیاری دارد. هدف ما دوستی و ثبات در منطقه است، چه در میان عرب‌ها، فارس‌ها، شیعه‌ها و سنی‌ها و ترک‌ها. مدت‌ها عراق محل نبرد دیگر کشورها بود و بهای بسیاری برای آن داده‌ایم.

وی ادامه داد: ما نمی‌خواهیم کشورمان بخشی از تنش‌ها و نبردها در منطقه باشد. مردم ما بهای بسیاری برای درگیری‌ها داده‌اند. به اندازه کافی جنگ داشته‌ایم و نمی‌خواهیم مردم جهان مانند ما از جنگ متضرر شوند. امیدوارم کشور ما بتواند جایگاهی برای گفت‌وگو صلح باشد نه کشوری برای جنگ و درگیری. عراق امروز رابطه خوبی با همسایگان عرب در خلیج فارس دارد. ما تلاش داریم این روابط را توسعه دهیم و ثبات و امنیت را تضمین کنیم. ما همچنین روابط خوبی با همسایه‌مان ایران داریم. ما روابط و ارتباط‌های مذهبی بسیاری با هم داریم. در مورد ترکیه هم همین‌گونه است. از جامعه جهانی و همسایگان‌مان انتظار داریم که اجازه ندهند عراق بهای اختلاف‌هایشان را بدهد. امیدواریم که جهان موقعیت عراق را و همچنین تلاش‌هایش در جهت نابودی تروریسم را درک کند.

برهم صالح با بیان اینکه توافق‌های جهانی برای ثبات در عراق اهمیت بسیار دارند، گفت: مهم‌ترین وظیفه ایجاد اصلاحات برای مبارزه با فساد است و فراهم آوردن شرایط مناسبی برای مردم‌مان. این چالش بسیار مهمی است. تمدن ما و تاریخ‌مان و همچنین چندفرهنگ‌گرایی‌مان در سراسر تاریخ باعث شده عراق منبعی برای برادری و تساهل باشد. مبارزه عراق در جهت رسیدن به رنسانسی که لیاقتش را داریم همچنان ادامه دارد. این چالش‌ها همچنان ادامه دارد. امیدواریم که بتوانیم ضرورت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری خارجی را فراهم کنیم تا نیازهای مردم عراق را فراهم کند. عراق بازار بسیار مهمی است.

مجمع عمومی سازمان ملل رئیس‌جمهور عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر