کد خبر: 814456 A

اتحادیه عرب روز گذشته -سه شنبه- از خبر اعلام شده توسط دبیر کل سازمان ملل متحد درباره توافق دولت و هیأت مذاکره‌کننده سوریه برای تشکیل کمیته قانون اساسی استقبال کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، اتحادیه عرب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «احمد أبوالغیط» دبیر کل این اتحادیه با استقبال از خبر اعلام شده توسط «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر توافق طرف‌های سوری برای تشکیل کمیته قانون اساسی در این کشور امیدوار است که این توافق گام مهمی برای دستیابی به راهکار سیاسی فراگیری باشد که تمام انتظارات مردم سوریه را برآورده و به دوره تلخ جنگ پایان می‌دهد و روزنه جدیدی را برای ساخت آینده‌ای امن و ثابت برای تمام مردم سوریه می‌گشاید.

در ادامه این بیانیه آمده است که شورای وزرای اتحادیه عرب در نشست اخیر خود در تاریخ ۱۰ سپتامبر در تصمیم ویژه تحولات اوضاع در سوریه بر حمایت از تلاش‌های «گیر پدرسون»، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور این کشور در مسیر از سرگیری عملیات سیاسی و دعوت او برای تکمیل روند تشکیل کمیته قانون اساسی و برگزاری نشست‌هایی با نظارت سازمان ملل در نزدیک‌ترین زمان ممکن تأکید کرده و از عزم این اتحادیه برای ایفای نقش در تلاش‌های هدفمند در راستای موفقیت مذاکرات سوریه به منظور پایان دادن به جنگ و استقرار صلح و ثبات در سوریه خبر دادند. 

دبیر کل سازمان ملل دوشنبه گذشته از توافق طرف‌های سوری برای تشکیل کمیته قانون اساسی خبر داد. 

وی گفت که آغاز به کار کمیته قانون اساسی سرآغاز مسیر سیاسی برای برون‌رفت از بحران به سمت دریچه‌ای است که انتظارات به‌حق مردم سوریه را محقق می‌کند.

گوترش اعلام کرد که دولت سوریه و هیأت مذاکره‌کننده مخالفان برای تشکیل کمیته قانون اساسی توافق کرده‌اند و من از همین جا این توافق را اعلام می‌کنم و سازمان ملل روند فعالیت این کمیته را که طی هفته‌های آتی نشست خواهد داشت، تسهیل خواهد کرد.

اتحادیه عرب کمیته قانون اساسی سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر