کد خبر: 813620 A

رئیس رژیم صهیونیستی به رایزنی با نمایندگان تشکل‌های پارلمانی که اخیرا انتخاب شده‌اند، برای تعیین فرد مکلف به تشکیل کابینه رایزنی می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آلمان، «رئووین ریولین»، رئیس رژیم صهیونیستی امروز- دوشنبه به رایزنی‌ها با نمایندگان تشکل‌های پارلمانی که اخیرا انتخاب شده‌اند، برای تعیین فرد مأمور به تشکیل کابینه ادامه می‌دهد.

طبق اعلام هیأت پخش اسرائیل قرار است ریولین پس از دریافت نتایج رسمی و نهائی انتخابات از رئیس کمیته مرکزی انتخابات روز چهارشنبه نام نامزد تشکیل کابینه را اعلام کند. 

ریولین روز گذشته- یکشنبه- با نمایندگان بسیاری از احزاب به ترتیب اکثریت آنها در پارلمان دیدار کرد. 

حزب فهرست مشترک عربی که متشکل از احزاب عربی است، به ریولین پیشنهاد کرده که ‌«بنی گانتس»، رئیس ائتلاف آبی- سفید را مأمور تشکیل کابینه قرار دهد. این در حالی است که احزاب عربی معمولا پیشنهادی در این زمینه ارائه نمی‌دهند و آخرین بار سال ۱۹۹۲ پیشنهاد تعیین «اسحاق رابین» نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی بوده است.  

فهرست مشترک عربی در انتخابات هفته گذشته با کسب ۱۳ کرسی در جایگاه سوم قرار گرفت. 

پیش از این سابقه نداشته که احزاب عربی در تشکیل کابینه مشارکت داشته باشند و این بار هم انتظار مشارکت آنها نمی‌رود اما آنها تصمیم دارند که از کابینه اقلیت به رهبری گانتس حمایت کنند. 

فهرست مشترک پس از نشست با مقام‌های حزب تجمع ملی دموکرات که در این فهرست شریک است، اعلام کرد که از گانتس حمایت می‌کند.

حزب مشترک عربی فقط سه کرسی در پارلمان دارد و این بدان مفهوم است که گانتس با حمایت این حزب ۱۰ کرسی کسب کرده این در حالی است که کرسی‌های دیگر به هیچ نامزدی واگذار نشده است. 

دو حزب «لیکود» و «شاس» پیشنهاد داده‌اند که «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی مأمور تشکیل کابینه شود اما حزب «اسرائیل،‌ خانه ما» از ارائه پیشنهاد در این زمینه خودداری کرده است. 

این بدان مفهوم است که نتانیاهو حمایت ۵۵ نماینده احزاب راست و دینی را کسب کرده و در مقابل، گانتس حمایت ۵۴ نماینده از احزاب چپ و میانه را دریافت کرده است.

نتانیاهو رئیس رژیم صهیونیستی تشکیل کابینه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر