کد خبر: 812972 A

در جلسه محاکمه رئیس‌جمهوری مخلوع سودان که عصر روز گذشته- شنبه- برگزاری شد، در تفهیم اتهام وی به فساد و تملک غیرقانونی وجوه ارزی مبالغ هنگفت مالی ارائه شد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، در جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهوری مخلوع سودان عصر روز گذشته- شنبه- در تفهیم اتهام وی به فساد و تملک غیرقانونی وجوه ارزی مبالغ هنگفت مالی ارائه شد. 

مقامات سودان ماه آوریل گذشته پس از سرنگونی البشیر و دستگیری وی توسط ارتش میلیون‌ها یورو و پوند سودان در محل اقامت وی پیدا کردند. 

دادگاه سودان اظهارات چهار شاهد را در راستای دفاع از البشیر شنید که یکی از آنها «أبوبکر عوض»، وزیر کشور امور ریاست تا زمان سقوط رژیم بود. دادگاه جلسه محاکمه را به شنبه آینده موکول کرد. 

«محمد حسن الأمین»، یکی از اعضای هیأت دفاع از البشیر گفت: «تملک پول جرم نیست». 

وی در جمع خبرنگاران گفت: «این مبالغ نزد رئیس جمهور پیدا شده و بر اساس منشورها و قوانین بانک سودان تملک هر مبلغی چه یک میلیون دلار و چه صد میلیون دلار جرم نیست».

امین گفت: «فقط خرید و فروش ارز جرم محسوب می‌شود و بنابراین ما از بین اتهامات وارده فقط دو اتهام را می‌پذیریم، یکی در ارتباط با ثروت نامشروع و یا پذیرش هدیه تعیین شده که از نظر ما این اتهام برای رئیس‌جمهور انطباق پیدا نمی‌کند». 

بشیر هنگام حضور در قفس فلزی داخل سالن دادگاه متبسم بود و طرفدارانش هنگام ورود و خروج وی شعار «الله اکبر» سر دادند. 

عمر البشیر ماه گذشته در نخستین سخنرانی علنی خود پس از سقوط رژیمش اعلام کرد که مبلغ ۲۵ میلیون دلار از «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و منابع دیگر دریافت کرده اما آنها را برای اهداف شخصی استفاده نکرده است. 

محاکمه رئیس جمهوری مخلوع سودان آزمایشی برای نحوه تعامل مقام‌های نظامی و مدنی در تقسیم قدرت و میراث سلطنت ۳۰ ساله او به شمار می‌رود. 

 

 

 

عمر البشیر محاکمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر